Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leki z marihuaną. W trzy lata wydano 13 pozwoleń na import

0
Podziel się:

Dotychczasowe badania nad efektywnością zastosowania marihuany w leczeniu padaczki u dzieci - choć były przeprowadzane na niewielkiej grupie pacjentów - potwierdzają "dużą skuteczność leczenia medyczną marihuaną".

Leki z marihuaną. W trzy lata wydano 13 pozwoleń na import
(gaspr13/iStockphoto)

W ostatnich latach ministerstwo zdrowia wydało 13 zgód na import docelowy trzech leków zawierających leczniczą marihuanę. Obecnie jeden z tych leków jest już dopuszczony do obrotu w Polsce, dwa pozostałe Centrum Zdrowia Dziecka wykorzystuje w terapii padaczki.

Z informacji przekazanych PAP przez resort zdrowia wynika, że latach 2012-2015 udzielono 13 zgód na import docelowy leków zawierających medyczną marihuanę. Pięciokrotnie lekarze sprowadzali lek Bediol, tyle samo zgód wydano na import Bedrocanu. Łącznie sprowadzono 80 opakowań tych leków. Oba leki są wykorzystywane m.in. w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci.

W ostatnich miesiącach w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dziewięcioro dzieci zaczęło przyjmować leki zawierające medyczną marihuanę. Lekarze składali oddzielne wnioski o import docelowy leków dla każdego pacjenta. Jak poinformował neurolog dr Marek Bachański, leki są sprowadzane w formie suszu, który następnie rozpuszcza się w tłuszczu, np. w maśle.

Trzecim lekiem zawierającym medyczną marihuanę sprowadzanym w procedurze importu docelowego był Sativex wykorzystywany w celu poprawy objawów związanych ze sztywnością mięśni występującą w stwardnieniu rozsianym. Pod koniec 2012 r. lek został dopuszczony do obrotu na terenie Polski, tym samym nie ma już konieczności sprowadzania go na zasadach importu docelowego.

Procedura importu docelowego stosowana jest w celu sprowadzenia leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Import realizowany jest na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. Wniosek powinien być potwierdzony przez konsultanta wojewódzkiego lub krajowego z danej dziedziny, a następnie jest kierowany do akceptacji ministra zdrowia. Po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku lekarz może wypisać receptę. Lek Bediol i Bedrocan były kupowane przez Centrum Zdrowia Dziecka w holenderskiej aptece.

Według Bachańskiego dotychczasowe badania nad efektywnością zastosowania marihuany w leczeniu padaczki u dzieci - choć były przeprowadzane na niewielkiej grupie pacjentów - potwierdzają "dużą skuteczność leczenia medyczną marihuaną". Objawy niepożądane tego leczenia są nieliczne, najczęściej wskazuje się na senność, zmęczenie oraz problemy z apetytem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)