Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Leki z marihuaną. W trzy lata wydano 13 pozwoleń na import

Leki z marihuaną. W trzy lata wydano 13 pozwoleń na import

Fot. gaspr13/iStockphoto
W ostatnich latach ministerstwo zdrowia wydało 13 zgód na import docelowy trzech leków zawierających leczniczą marihuanę. Obecnie jeden z tych leków jest już dopuszczony do obrotu w Polsce, dwa pozostałe Centrum Zdrowia Dziecka wykorzystuje w terapii padaczki.

Z informacji przekazanych PAP przez resort zdrowia wynika, że latach 2012-2015 udzielono 13 zgód na import docelowy leków zawierających medyczną marihuanę. Pięciokrotnie lekarze sprowadzali lek Bediol, tyle samo zgód wydano na import Bedrocanu. Łącznie sprowadzono 80 opakowań tych leków. Oba leki są wykorzystywane m.in. w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci.

W ostatnich miesiącach w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dziewięcioro dzieci zaczęło przyjmować leki zawierające medyczną marihuanę. Lekarze składali oddzielne wnioski o import docelowy leków dla każdego pacjenta. Jak poinformował neurolog dr Marek Bachański, leki są sprowadzane w formie suszu, który następnie rozpuszcza się w tłuszczu, np. w maśle.

Trzecim lekiem zawierającym medyczną marihuanę sprowadzanym w procedurze importu docelowego był Sativex wykorzystywany w celu poprawy objawów związanych ze sztywnością mięśni występującą w stwardnieniu rozsianym. Pod koniec 2012 r. lek został dopuszczony do obrotu na terenie Polski, tym samym nie ma już konieczności sprowadzania go na zasadach importu docelowego.

Procedura importu docelowego stosowana jest w celu sprowadzenia leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Import realizowany jest na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. Wniosek powinien być potwierdzony przez konsultanta wojewódzkiego lub krajowego z danej dziedziny, a następnie jest kierowany do akceptacji ministra zdrowia. Po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku lekarz może wypisać receptę. Lek Bediol i Bedrocan były kupowane przez Centrum Zdrowia Dziecka w holenderskiej aptece.

Według Bachańskiego dotychczasowe badania nad efektywnością zastosowania marihuany w leczeniu padaczki u dzieci - choć były przeprowadzane na niewielkiej grupie pacjentów - potwierdzają "dużą skuteczność leczenia medyczną marihuaną". Objawy niepożądane tego leczenia są nieliczne, najczęściej wskazuje się na senność, zmęczenie oraz problemy z apetytem.


Polska, leki, medycyna, marihuana
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
pff jasne
91.244.219.* 2015-03-24 00:44
co z tego ze mozna kupic sativex jesli miesieczna kuracja kosztowalaby 2.5 tysiaca zlotych? jedna granice dalej na zachod to samo pacjent dostaje za 5 euro.
li960
83.27.194.* 2015-03-15 18:47
"Wszystkie zwierzęta są równe, ale świnie najrówniejsze" Prawo nie jest równe dla wszystkich, W myśl ustawy każdy kto sprowadza i udziela konopi innym ludziom podlega karze od trzech lat wzwyż, czyli jest to zbrodnia. Minister Arułkowicz łamie prawo i nic mu nie ma, każdy inny kto chce skorzystać z tej terapii jest zbrodniarzem i nie może liczyć na żadne względy.
zxc12
178.42.121.* 2015-03-12 20:34
za korzystanie z preparatu leczniczego ludzie siedzą w więzieniu
Zobacz więcej komentarzy (6)