Notowania

lasy
02.02.2016 19:04

Leśnicy sprzedali najcenniejsze drewno

Nieco ponad 900 metrów sześciennych najlepszego drewna za ponad 2,1 mln zł sprzedała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Rozstrzygnięto tam XXIV Submisję Drewna Cennego i Tartacznego, czyli coroczną sprzedaż drewna w przetargu ofertowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nieco ponad 900 metrów sześciennych najlepszego drewna za ponad 2,1 mln zł sprzedała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Przedsiębiorcy z Polski, Niemiec i Estonii kupili drewno takich gatunków jak dąb, jesion, buk oraz jawor.

Nabywcy kupili prawie wszystko, co wystawiła na sprzedaż szczecińska RDLP. Jedynie na ponad cztery metry sześcienne drewna olchowego nie znaleziono nabywcy.

Najlepszy surowiec posłuży do wyrobu oklein meblowych, a także mebli z drewna litego - powiedział naczelnik wydziału marketingu RDLP w Szczecinie Stanisław Bieniaś.

Najwięcej cennego drewna zakupiła firma z Estonii, natomiast od przedsiębiorcy z Polski uzyskano najwyższą cenę za metr sześcienny drewna dębowego. - Za najcenniejsze drewno w tym roku zapłacić trzeba było więcej, niż w latach ubiegłych, ale ceny i tak były nieco niższe od tych z rekordowych lat - ocenił Bieniaś.

Średnio za metr sześcienny najdroższego spośród wystawionych drewna dębowego uzyskano blisko 2,7 tys. zł. Najwyższa cena, jaką udało się uzyskać za metr sześcienny dębiny to ponad 4,4 tys. zł. Średnio za metr sześcienny jesiona płacono 955 zł, buka 567, olchy 703, a jawora 957 zł.

- Niektórzy nabywcy przy oględzinach używają nawet luster, aby upewnić się, że drewno na stronie na której leży nie ma wad, które obniżają jego wartość - powiedział Bieniaś.

Powierzchnia lasów zarządzanych przez szczecińską RDLP to 659 tys. ha. Zachowały się tutaj zwarte i rozlegle kompleksy leśne, m.in. Puszcza Wkrzańska, Puszcza Goleniowska, Puszcza Bukowa Puszcza Barlinecka, Puszcza Notecka. Na terenie dyrekcji pozyskuje się rocznie łącznie blisko 4 mln metrów sześciennych drewna.

Tagi: lasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz