Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności wobec ministra Szyszki. Komisja podjęła decyzję

46
Podziel się:

Sejmowa komisja środowiska negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszko. Jego dymisji żądają parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. To pokłosie ostatniego zamieszania i kontrowersji dotyczących zmian w wycince drzew.

Wotum nieufności wobec ministra Szyszki. Komisja podjęła decyzję
(PAP/Artur Reszko)

Aktualizacja 18:31

Za wyrażeniem pozytywnej opinii o wyrażeniu wotum nieufności zagłosowało 10 posłów, 17 było przeciw. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.

Poseł Stanisław Gawłowski argumentował, że zarządzanie przyrodą w wykonaniu obecnego szefa tego resortu jest "ciągłym pasmem nieporozumień". Teraz liczy, że debata będzie kontynuowana na posiedzeniu plenarnym Sejmu: "Chcemy wykazać szkodliwą działalność ministra na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Chcemy tymi przykładami wykazywać to wobec Polaków i innych posłów. Minister Szyszko jest ministrem słabym merytorycznie i jest zamieszany w różne niejasne wątki na przykład dotyczące jego oświadczeń majątkowych" - wskazywał Gawłowski.

Z wnioskiem opozycji nie zgadzali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Wojciech Skurkiewicz wykazywał, że nie ma podstaw do dymisjonowania ministra środowiska: "Minister Szyszko wykonuje bardzo dobrze swoje obowiązki. Ten wniosek był prawdopodobnie podyktowany chwilą i tą falą krytyki związaną z przepisami o wycince drzew" - nadmieniał.

Za poparciem wniosku o wotum opowiedziało się 10 członków komisji, 17 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

Nowe przepisy o ochronie przyrody wprowadzają bardzo dobre rozwiązania. Zwracają właścicielom prawo do gospodarowania zielenią według własnego uznania - komentuje Ministerstwo Środowiska wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska.

Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody, która funkcjonuje od 1 stycznia, jest projektem autorstwa posłów PiS, a nie Jana Szyszko - podaje w komunikacie resort środowiska. "Dowodem tego jest zapis ścieżki legislacyjnej ustawy wraz z wnioskodawcami projektu, dostępny na stronie internetowej Sejmu" - podkreślono. W opinii ministra prof. Jana Szyszko nowe przepisy wprowadzają bardzo dobre rozwiązania, które zwracają właścicielom prawo do gospodarowania zielenią według własnego uznania. Ponadto ustawa pozwala na ukrócenie niepotrzebnej administracji.

Propozycja nowelizacji ustawy przedłożona przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości dotycząca zmian w sposobie powoływania członków zarządu i rad nadzorczych w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to w opinii prof. Jana Szyszko bardzo dobra inicjatywa. Zakłada ona m.in. ograniczenia biurokracji, racjonalizację wydatków w administracji oraz zmniejszenie liczby członków zarządu i rad nadzorczych w WFOŚiGW. "Dzisiaj przewodniczący zarządu pobiera wynagrodzenie w wysokości ok. 20 tys. zł. Zatem wynagrodzenie całego zarządu to ogromne koszty" - napisano w komunikacie.

"Nowelizacja ustawy pozwoli usprawnić pracę w WFOŚiGW, zmniejszyć koszty ich funkcjonowania oraz bardziej skutecznie wydatkować środki. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na programy poprawy jakości powietrza w Polsce" - napisał resort.

gospodarka
ekologia
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Franek1211
7 lat temu
Polskie miasta jak po Tsunami.Starodrzew to bogactwo bioróżnorodności.Ochrona przed upałem,pożytki dla pszczół.Siedliska ptaszków itd.Napominam min.Szyszkę- to diabelska robota.
bgf
7 lat temu
zacznie sie wycinanie drzew na masowa skale.. tak jak w Warszawie ogoloconej z zieleni.. polikwidowane parki,, wystarczy popatrzec na zdjecia z lat 70tych a obecne, To pustynia zieleni,, wycinaja bez pozwolenia wielowiekowe deby,, a dzialki nabyto z debami,, czy uwzgledniono takze cene debow,, Skad ten minister ma tyle obszaru,, podobno 2 wojewodztwa nabyl. slup czyj . PIS nie reprezentuje polskiej racji stanu ani interesu narodowego polskiego to partia kenesetu z izraela i takie interesy reprezentuje dorobkiewiczow,, Podac nalezy ile to wlasciwie ziemi zostalo wysprzedane obcym,, podobno 1/3 terytoriow,, ustawa z 1925r mowi nie sprzedawac ziemi obcym,, warmie i Mazury nabywaja masowo niemcy mimo, ze byli agresorem w wojnie, nie ma odszkodowan od niemiec za 2 wojne sw.. liczmy sie z tym , za zacznie sie masowa wycinka drzew.. podobno spoldzielnie mieszkaniowe bez zgody lokatorow czy czlonkow juz maja prawo likwidowac drzewa.. powoluja sie na nowe prawo,, czy te ziemie Szyszko zamierza sprzedac koncernom,, albo osadnictwu zydowskiemu w Polsce,, o ile wiem to kieruja sie do Ukrainy. jak zwykle po 2tys lat.
ptaki
7 lat temu
ratujcie, szyszko wycinacz zniszczy nam domy...
magna
7 lat temu
kiedy wreszcie ta dyktatura niemiecka skończy się w Polsce??? Tuski i poplecznicy Niemców razem z polskojęzycznymi ale niemieckimi mediami, które mówią Polakom co mają myśleć i manipulują??? czy wiecie ze wp jest sponsorowana przez niemiecki koncern chemicznych BASF który wywolał drugą wojne światowa i produkował cyklon B a teraz sobie funkcjonuje dalej jakby nigdy nic i sponsoruje niemieckie media w Polsce typu wp
Ulik
7 lat temu
No i fajnie. Niszczyciel przyrody polskie może dalej bezkarnie wprowadzać w życie chore przepisy. Takich nam trzeba więcej. Brawo 👏 dobra zmiano. W myśl porzekadła co by to jeszcze popsuć
...
Następna strona