Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liczba wypadków w pracy spadła. Która branża jest najbardziej niebezpieczna?

0
Podziel się:

Najniebezpieczniejszą branżą wbrew pozorom wcale nie jest budownictwo.

Liczba wypadków w pracy spadła. Która branża jest najbardziej niebezpieczna?
(Bartosz Wawryszuk)

Wypadki w pracy to domena zupełnie innego sektora. Jak wynika ze statystyk liczby wypadków, zdecydowanie bardziej powinni uważać pracujący przy produkcji i mechanice samochodowej.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu tego roku zgłoszono ponad 37 tysięcy wypadków podczas pracy. Jak wynika z wyliczeń Urzędu to spowodowało niezdolność do pracy łącznie przez... 1 milion 56 tysięcy dni!

Jak wskazuje GUS liczba wypadków spadła o 4,9 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Która branża jest najbardziej niebezpieczna?

Spośród 37 tysięcy wypadków najwięcej miało miejsce w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Ogółem w sektorze produkcji ucierpiało ponad 11 tysięcy osób. Dla przykładu przy samej produkcji artykułów spożywczych 2118 osób uległo wypadkom. Co ciekawe, przy produkcji tytoniu zanotowano tylko 14 wypadków w pracy.

Kolejną niebezpieczna branżą po przetwórstwie jest mechanika i naprawa samochodów. Jak wskazuje GUS wypadek miało tam ponad 5 tysięcy osób. Na kolejnych miejscach są transport, budownictwo oraz administracja publiczna i ochrona narodowa.

Najbezpieczniejsza branża? W pierwszym półroczu mniej niż 500 osób miało wypadek podczas pracy w branżach leśnictwo, rolnictwo, informacja i komunikacja oraz przy wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię, gaz oraz wodę. Wśród sektorów gdzie w minionym półroczu doszło do małej liczby wypadków znajdziemy również zakwaterowanie i gastronomię.

Inaczej wygląda statystyka, gdy pod uwagę weźmiemy nie łączną liczbę wypadków a samą liczbę tych śmiertelnych - łącznie na 37 tysięcy zdarzeń takich było 121. W tej kategorii znów na czele jest przetwórstwo przemysłowe (38 ofiar), jednak na drugim miejscu jest budownictwo (22 ofiary) oraz transport (16 ofiar).

Kto płaci odszkodowanie?

Każdy wypadek pracownika, który zdarzył się podczas wykonywania obowiązków służbowych, objęty jest ubezpieczeniem gwarantowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdy ZUS nie pokryje pełnych kosztów leczenia poszkodowanego, pracownik może się domagać odszkodowania od pracodawcy. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)