Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lider Siryzy: Chcemy negocjacji z UE

0
Podziel się:

Lider lewicowej populistycznej partii Syriza Aleksis Cipras zapowiedział, że jeśli jego partia utworzy rząd, natychmiast rozpocznie negocjacje ws. przedłużenia programu pomocowego.

Lider Siryzy: Chcemy negocjacji z UE
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bFeXlcOd

Faworyt niedzielnych wyborów parlamentarnych w Grecji, lider lewicowej populistycznej partii Syriza Aleksis Cipras zapowiedział w piątek, że jeśli jego partia utworzy rząd, natychmiast rozpocznie negocjacje ws. przedłużenia programu pomocowego, tak aby zakończyć je latem.

Lider Syrizy na ostatniej konferencji prasowej przed niedzielnymi wyborami zasugerował, że jego przyszły rząd tuż po wyborach rozpocznie negocjacje z partnerami Grecji ze strefy euro i będzie dążyć do tego, aby umowy ws. przedłużenia unijnego programu pomocowego zakończyć w lipcu lub w sierpniu.

Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro, wygasa z końcem lutego. Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze konieczne jest porozumienie z negocjatorami z trojki. Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

bFeXlcOf

Pomoc finansowa dla Grecji udzielona przez partnerów ze strefy euro kończy się 28 lutego, ale 12,5 mld euro pochodzące z Międzynarodowego Funduszu Walutowego może być wydawane do 2016 r.

Aby Grecja mogła otrzymać dalsze środki w ramach wsparcia z Unii Europejskiej, będzie musiała poprosić o przedłużenie unijnego programu pomocowego. Według źródła unijnego jest bardzo mało prawdopodobne, że uda się zakończyć te rozmowy w ciągu pięciu tygodni, które pozostały do wygaśnięcia programu. To z kolei oznacza, że jeśli wyłoniony w wyniku niedzielnych wyborów rząd będzie chciał utrzymać _ kroplówkę finansową _ z UE, to będzie musiał zwrócić się z tą prośbą do Brukseli.

Grecja bez programu pomocowego straci również dostęp do prawie 11 mld euro w ramach greckiego funduszu stabilności finansowej, który zabezpiecza potrzeby kapitałowe greckich banków.

Jak podkreślił Syriza , jeśli zostanie premierem, będzie dążył do osiągnięcia _ zrównoważonego, wzajemnie akceptowalnego rozwiązania dla Grecji i dla Europy _. Zasugerował jednak, że będzie negocjować z przedstawicielami instytucji Unii Europejskiej, a nie z urzędnikami trojki, czyli przedstawicielami KE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

bFeXlcOl

_ Surowość nie jest zapisana w traktatach europejskich _ - powiedział Cipras, dodając, że jego rząd będzie wypełniał obowiązki instytucjonalne wobec UE, a nie _ zobowiązania polityczne _ podjęte przez ustępujący rząd.

Cipras pytany, dokąd uda się z pierwszą oficjalną podróżą, jeśli wygra niedzielne wybory, i czy będzie to Berlin, odparł, że uda się na Cypr. Dodał, że nie będzie dążył do bezpośrednich rozmów z Angelą Merkel.

_ Nie uważam, żeby pani Merkel różniła się od innych przywódców. Ona jest jedną z 28, więc nie będę spieszyć się ze spotkaniem z nią _ - powiedział Cipras.

Niemiecka kanclerz powiedziała w piątek we Florencji, że bacznie przygląda się kampanii przed wyborami w Grecji. Podkreśliła, że kraj ten musi pozostać w Unii.

bFeXlcOm

_ - Chcę, aby Grecja, mimo trudności, była dalej częścią naszej historii _ - oświadczyła Merkel. _ Chcę przypomnieć, że solidarność jest fundamentem naszych zasad _ - dodała niemiecka kanclerz podczas konferencji prasowej we florenckiej Galleria dell'Accademia, pod oryginałem posągu Dawida Michała Anioła.

W tej chwili zadłużenie kraju wynosi 321,7 mld euro, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem.

Czytaj więcej w Money.pl
Syriza: "Przekonamy Europę do umorzenia długu" Po wygranych wyborach przekonamy Europę, w tym Niemcy, że umorzenie znacznej części greckiego długu jest możliwe - przekonywał Jannis Varoufakis, ekonomista lewicowej radykalnej partii Syriza, który typowany jest na nowego ministra finansów.
W Grecji wygra lewicowa Syriza? Sondaże Wyniki badania wykonanego przez Kapa Research pokazują, że radykalna Syriza, która chce rezygnacji z firmowanego przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy programu pomocowego dla Grecji, zdobyłaby 31,2 proc. głosów, gdyby przedterminowe wybory odbyły się obecnie.
Niemiecki rząd o Grecji. "Spełni obowiązki" Zastępca rzecznika rządu zaznaczył, że Grecja w przeszłości wywiązywała się ze swoich zobowiązań. _ - Rząd wychodzi z założenia, że Grecja także w przyszłości będzie spełniać swoje obowiązki - _dodał.
bFeXlcOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)