Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sklep Lidla do rozbiórki po 12 latach? Twardy wyrok NSA

76
Podziel się

NSA uznał, że najważniejsze są wartości konstytucyjne - w tym przypadku ochrona prawa własności osoby, której działka sąsiaduje z feralnym Lidlem w Międzyrzeczu.

Sklep Lidla do rozbiórki po 12 latach? Twardy wyrok NSA
(Flickr/Klaus Tenter (CC BY-SA 2.0))
bDAdULDp

Działający od 12 lat sklep Lidla w Międzyrzeczu zostanie zamknięty, a cały budynek - rozebrany. Takie mogą być konsekwencje wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że jeśli wydane przed laty pozwolenie na budowę sklepu jest nieważne, nic nie może chronić go przed rozbiórką, ponieważ najważniejsza jest ochrona praw własności.

Niekorzystny dla spółki Lidl Polska wyrok kasacyjny NSA kończy sprawę, którą zapoczątkowało złożenie przez jednego z mieszkańców Międzyrzecza wniosku do wojewody lubuskiego o unieważnienie pozwolenia na budowę sklepu na sąsiadującej działce.

Jak pisze "Rzeczpospolita", zlecona przez wojewodę kontrola wykazała, że starosta popełnił błąd, wydając pozwolenie na budowę sklepu. Okazało się bowiem, że budynek stoi zaledwie metr od prywatnej posesji, co stanowi jasne pogwałcenie prawa budowlanego.

bDAdULDr

Lidl nie zgodził się z wojewodą i złożył skargę do głównego inspektora nadzoru budowlanego, który jednak potwierdził, że przy wydawaniu zgody na budowę doszło do rażącego naruszenia przepisów. Sieć nie dała za wygraną i złożyła odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale z takim samym skutkiem.

W tej sytuacji Lidlowi pozostało jedynie złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten w wydanym właśnie wyroku odrzucił argumenty prawników sieci handlowej, którzy powołali się na zeszłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące kodeksu postępowania administracyjnego.

NSA uznał, że najważniejsze są wartości konstytucyjne - w tym przypadku ochrona prawa własności osoby, której działka sąsiaduje z feralnym Lidlem w Międzyrzeczu. Sędziowie za mniej istotne uznali argumenty spółki, która przekonywała, że sklep działa już od 12 lat, a niekorzystny wyrok będzie oznaczał ryzyko utraty pracy przez wiele osób, a także cios w lokalnych dostawców.

bDAdULDS
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Blacha
4 lata temu
Starosta nie popełnił błędu, tylko zapewne "przytulił" grubą kasę od Lidla i w d...e miał przepisy. Teraz wszyscy mogą go "cmoknąć" Bezkarność urzędników osiągnęła w tym kraju apogeum, zero odpowiedzialności prawnej i finansowej. Powinni rozebrać budynek sklepu na koszt starosty zgodnie z powiedzeniem - jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
he-man
4 lata temu
To teraz Lidl powinien wystąpić z powództwa cywilnego przeciwko staroście. I niech ten z majątku osobistego zapłaci odszkodowanie. Może to by urzędników nauczyło przestrzegania prawa.
Mokt
4 lata temu
Oczywiście winny wszystkiemu starosta, nie poniesie żadnych konsekwencji.
bDAdULDT
lelum polelum
4 lata temu
A co tu Lidl winny? To urzędnik wydał pozwolenie niezgodne z przepisami, wiec niech urzędnik teraz płaci odszkodowanie.
Aaa
4 lata temu
A czy starosta poniesie odpowiedzialność za wydanie takiego pozwolenia? Lidl powinien wnieść sprawę do sądu przeciwko powiatowi. Przecież nie budowali bez pozwolenia.
...
Następna strona