Notowania

Likwidacja kopalni Kazimierz-Juliusz zostanie sfinansowana przez państwo

Pieniądze, w sumie 280 milionów złotych, mają pokryć koszty zamknięcia zakładu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michaelus/Wikipedia (CC BY 3.0))

Pieniądze, w sumie 280 milionów złotych, mają pokryć koszty zamknięcia kopalni. Pójdą też na spłatę innych zobowiązań, w tym na wypłatę tak zwanych rent wyrównawczych dla górników. Ma to umożliwić poprawka do projektu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, którą dziś przyjęła nadzwyczajna komisja do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Poprawka przygotowana przez posłów PO i resort gospodarki realizuje ustalenia rządu z górnikami, zawarte 27 września, kiedy zdecydowano o rozpoczęciu procesu likwidacji kopalni - powiedział IAR Krzysztof Gadowski z PO, sprawozdawca ustawy.

Poseł Ludwik Dorn podczas dyskusji na komisji wyraził obawę, że finansowanie przez państwo likwidacji jednej kopalni może spowodować, że inne upomną się o to samo, a tego już budżet nie wytrzyma. _ - Tworzy się pewien precedens, to nie jest rozwiązanie systemowe _ - podkreślał były marszałek Sejmu.

Inni posłowie zwracali uwagę na to, że dotacja z budżetu państwa stanowi pomoc publiczną, na którą zgodę musi wyrazić Komisja Europejska. Przewodniczący komisji Andrzej Czerwiński z PO powiedział IAR, że w tej sprawie skonsultuje się z UOKiK-em i z sejmowymi legislatorami, by przed drugim czytaniem w sejmie mieć na ten temat wyrobione zdanie.

Obecny na posiedzeniu komisji przewodniczący związku zawodowego górników _ Kadra _ Dariusz Trzcionka nie krył zadowolenia z decyzji komisji. _ - Przyjęte rozwiązania idą w kierunku unormalizowania rynku węgla w Polsce _ - powiedział z satysfakcją.

Projekt ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, poza wprowadzoną poprawką, zawiera przepisy określające możliwość kontroli jakości węgla na granicy Polski przez Służbę Celną oraz węgla znajdującego się na składach w handlu detalicznym. Tu kontrolę ma przeprowadzić inspekcja handlowa. Jutro o 8:30 komisja rozpatrzy zmianę Prawa energetycznego. Nowelizacja wprowadza koncesje na handel węglem.

Czytaj więcej w Money.pl
Negocjacje z górnikami. Jest projekt porozumienia Kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie fedrowała dalej. Zakład zostanie przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.
Kopacz ograniczy import węgla z Rosji? Premier zapoznała się z petycją złożoną na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego przez związek zawodowy górników.
Propozycja układu. KHW przekona górników? Kazimierz-Juliusz to spółka zależna od Katowickiego Holdingu Węglowego. Ta ostatnia czynna kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim ma zakończyć wydobycie na przełomie września i października.
Tagi: kopalnia kazimierz-juliusz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz