Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lista leków refundowanych. W projekcie m.in. nowe leki dla pacjentów z rakiem prostaty

5
Podziel się:

W ramach programu leczenia, opornego na kastrację, raka gruczołu krokowego na listę wpisano dwa nowe leki: Xtandi (enzalutamid) oraz Xofigo (dichlorek radu-233).

Lista leków refundowanych. W projekcie m.in. nowe leki dla pacjentów z rakiem prostaty
(Morrhigan/iStockphoto)
bEKaINuJ

Nowe leki dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, rakiem płuca i reumatoidalnym zapaleniem stawów znalazły się w projekcie listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 listopada. Ogółem pacjenci mniej dopłacą do 256 produktów, a więcej - do 408.

W ramach programu leczenia, opornego na kastrację, raka gruczołu krokowego na listę wpisano dwa nowe leki: Xtandi (enzalutamid) oraz Xofigo (dichlorek radu-233). W tym programie, refundacją w nowym, rozszerzonym wskazaniu został objęty także lek Zytiga (octan abirateronu) - od 1 listopada refundacją objęto także tych pacjentów, u których zastosowanie chemioterapii nie jest jeszcze klinicznie wskazane.

Lek Tagrisso (ozymertynib) został objęty refundacją w ramach już istniejącego programu leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca. Z kolei lek Nucala (mepolizumab) został objęty refundacją w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej IGE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej.

bEKaINuL
Zobacz także: Zobacz także: Apteki dla aptekarzy, leki tylko dla bogatych? Kontrowersyjny pomysł PiS

Produkt RoActemra (tocilizumab) został objęty refundacją w nowej, podskórnej postaci podania w ramach obecnie istniejącego programu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym.

Na listę apteczną wpisany został Nutramigen 3 LGG stosowany w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej. Środek jest refundowany m.in. we wskazaniu alergia na białko mleka krowiego, nietolerancja laktozy związana z nadwrażliwością na białka mleka krowiego oraz alergia na białko sojowe z nadwrażliwością na białka mleka krowiego.

bEKaINuR

W opisie programu leczenia opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD30+ wprowadzono zmianę dawkowania dla dzieci.

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1710 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1530).

Dla 256 produktów spadnie dopłata pacjenta (od 170,10 zł do 1 gr.), a dla 408 - wzrośnie (od 1 gr do 283,50 zł). Ceny detaliczne brutto spadną dla 603 produktów (od 629,77 zł do 1 gr), a wzrosną dla 53 (od 5 gr do 53 gr).

Ogółem, na listę zostaną dodane 72 produkty lecznicze, większość w ramach listy aptecznej, a dwa w ramach katalogu chemioterapii i dwadzieścia w ramach programów lekowych. Dla 23 produktów zostanie dodane wskazanie pozarejestracyjne.

bEKaINuS

W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu ich obowiązywania lub odmową refundacji na kolejny okres, w obwieszczeniu nie znajdą się 43 leki obecne w poprzednim obwieszczeniu.

Uwagi do listy refundacyjnej można nadsyłać do 24 października do godz. 11:00.

bEKaINvm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
jaga 19
4 lata temu
A lek entresto za jedyne 660 zł za 28 tabletek naniewydolność serca to dopiera prawdziwa eutanazja.obyście drdzy ministrowie dostali zawały bo moźe wtedy zacznieniecie myśleć o refundacji.
KKKKKKKKKKKKK...
4 lata temu
JA AKURAT NIE POTRZEBUJE, ALE LEKI PRZECIWDEPRESYJNE ZREFUNDOWAC JAK NAJSZYBCIEJ,NIE TE OCHLAPY,DOBRE NOWEJ GENERACJI BO LUDZIE BEDA ICH POTRZEBOWAC NAJBARDZIEJ.TO CO STALO SIE W GALERI TO KROPLA W MORZU BEDZIE TEGO WIECEJ.
Jan s.
4 lata temu
Refundacja powinna być i to w najszerszym stopniu Ale w tym wszystkim Nie powinniśmy zapominać oZHD krwi wiem że są i tacy którzy mówią że honorowo to tylko mocz mozna oddać ale ja im życzę aby nigdy nie potrzebowali tego moczu JESZCZE nie znalazł się naukowiec aby krew zastąpił innym produktem ŻYCZĘ ZDROWIA
bEKaINvn
obywatel x
4 lata temu
A Spinraza - jedyny lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) w Polsce wciąż nie refundowany.. Tak Polski rząd skazuje swoich obywateli ma powolną śmierć.. Eutanazja w majestacie prawa!
obywatel x
4 lata temu
A Spinraza - jedyny lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) w Polsce wciąż nie refundowany.. Tak Polski rząd skazuje swoich obywateli ma powolną śmierć.. Eutanazja w majestacie prawa!