Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lista leków refundowanych. Sprawdź zmiany

0
Podziel się:

Znalazło się na niej ponad 100 nowych produktów, w tym między innymi leki onkologiczne.

Lista leków refundowanych. Sprawdź zmiany
(Bartosz KRUPA/East News)

Od dziś obowiązuje nowe zestawienie. Znalazło się na nim ponad 100 nowych produktów, w tym między innymi leki onkologiczne i preparaty stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Aktualizacja 15:18

Jak podało ministerstwo zdrowia na listę trafiły leki złożone z 2 różnych substancji stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego. Refundowany ma być także lek złożony podawany w przypadku bólu w przebiegu chorób nowotworowych pacjentom , u których występują zaparcia poopioidowe.

Jak podkreśla resort: _ objęcie refundacją tego leku to długo oczekiwana zmiana postulowana przez środowiska pacjentów onkologicznych, którzy w trakcie stosowania przeciwbólowych leków opioidowych doświadczają bardzo często zaparć, niepoddających się leczeniu tradycyjnymi metodami _.

W ramach programów lekowych i chemioterapii poszerzono zakres refundowanych terapii celowanych stosowanych w raku płuca. Poza tym do programu lekowego leczenia ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej dodano nowy lek, który może być stosowany również u dzieci.

Refundacją objęto też kolejny preparat zawierający toksynę botulinową stosowaną u chorych po udarze mózgu cierpiących z powodu spastyczności kończyny górnej. Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w obecnym zestawieniu zabraknie 20 preparatów, które wcześniej były refundowane. -_ Na skutek wpłynięcia wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub ze względu na upłynięcie 1 listopada 2014 r. terminu obowiązywania tych decyzji, w XVIII obwieszczeniu nie znajdzie się 20 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu - _czytamy w oficjalnym komunikacie resortu.

Pacjenci zapłacą więcej? Resort przygotował również zestawienie, ile leków podrożeje, a na których pacjenci oszczędzą. Zgodnie z informacjami Ministerstwa:

  • - dla 297produktów (342 pozycji obwieszczenia) nastąpi spadek dopłaty pacjenta - od 149,15 zł do 1 gr;

- dla 260 produktów (284 pozycji obwieszczenia) nastąpi wzrost dopłaty pacjenta - od 1 gr do 20,39 zł;
- dla 457 produktów (522 pozycji obwieszczenia) nastąpi spadek cen detalicznych brutto - od 20,56 zł do 1 gr;
- dla 52 produktów (66 pozycji obwieszczenia) nastąpi wzrost cen detalicznych brutto - od 1 gr do 5,89 zł.

  • Czytaj więcej w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)