Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kołodziej
|

Wielcy nieobecni. Kogo zabrakło na liście 100 najbogatszych Polaków?

6
Podziel się:

Według najnowszej listy "Forbesa" ostatni na liście 100 najbogatszych Polaków posiada majątek o wartości 433 mln zł. Okazuje się, że w kraju jest co najmniej dziesięć bogatszych osób, których na liście zabrakło – twierdzi przeswietl.pl. W rankingu zabrakło króla polskich słodyczy.

Wielcy nieobecni. Kogo zabrakło na liście 100 najbogatszych Polaków?
(Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.pl [fot. Grupa Pracuj.pl])

Według najnowszej listy "Forbesa" ostatni na liście 100 najbogatszych Polaków posiada majątek o wartości 433 mln zł. Okazuje się, że w kraju jest co najmniej dziesięć bogatszych osób, których na liście zabrakło – twierdzi przeswietl.pl. W rankingu zaś zabrakło króla polskich słodyczy.

"Forbes" co roku pod koniec lutego publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. Przygotowuje ją na podstawie wartości udziałów w firmach i wyceny posiadanych przez nich nieruchomości, gotówki uzyskanej z publicznie znanych transakcji czy wypłaconych w danych roku dywidend.

Jednak autorzy bloga przeswietl.pl, bazując na danych z bazy informacji gospodarczej, policzyli majątki najbogatszych ludzi (jako udział w kapitale zakładowym ich firm) raz jeszcze i doszli do wniosku, że na tegorocznej liście polskich bogaczy zabrakło dziesięciu osób. W ten sposób stworzyli alternatywną dla "Forbesa" listę.

Autorzy przyznają, że to za mało, żeby precyzyjnie określić czyjś majątek, ale skoro ktoś według KRS ma udziały warte więcej niż 433 mln zł, na pewno w gronie 100 najbogatszych powinien się znaleźć.

Kogo zatem zabrakło w tym roku w pierwszej setce? Oto lista:

Imię i nazwisko Wartość posiadanych udziałów w kapitale zakładowym w PLN
Zbigniew Wantusiak 1 046 284 294,5
Krystian Miklis 867 243 750,00
Zbigniew Pohajski 664 869 484,84
Sylwester Gardocki 617 824 300,00
Przemysław Gacek 498 978 950,00
Urszula Jadwiga Podeszwik 495 384 550,00
Artur Rytel 465 475 122,65
Jan Kolański 462 256 554,55
Żródło: obliczenia przeswietl.pl

Zaskoczeniem może być Jan Kolański, nazywany często królem słodyczy, bowiem - jako prezes firmy Colina - stoi za takimi markami jak Goplana, Jutrzenka, Solidarność, Grześki, Familijne, Hellena czy Appetita. Ma również udziały w Ziołopex, Trade Ziołopex oraz AllumaInvest.

Najbardziej niedoceniony przez "Forbesa" wydaje się natomiast Zbigniew Wantusiak. przeswietl.pl jego majątek szacuje aż na ponad 1 mld zł. Takim bogactwem dysponują Polacy uplasowani przez "Forbesa" w trzeciej dziesiątce listy. To niewiele mniej niż majątek Grażyny Kulczyk.

Wantusiak to były trener piłkarski CWKS Resovia Rzeszów, współzałożyciel firmy Van Pur, działającej pod marką Browary Regionalne Łomża. Posiada też udziały w spółkach: Lany, Lany Nieruchomości, Smolpet, Smolpet Holding, Colmar, Smollar, Smollar Holding i Nadwick Investements.

Krystian Miklis to katowicki biznesmen związany z rynkiem nieruchomości. Jest właścicielem firm Opal, Maksimum i Redwing 1 oraz Fonet, Estus, New Silesia, Silesia4U i Inwestycje Katowice.

Zbigniew Podhajski to prezes i udziałowiec Euroservice Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Suchorowie - firmy produkującej biopaliwa. Posiada też udziały w Euroservice Group, Euroservice Trade, Euroservice Oil i Euroservice Bio.

Sylwester Gardocki to założyciel Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni, oraz udziałowiec JGS Invest, Gospodarstwa Rolnego Guja, Best Immo, Uni-Agro, Uni-Milk, Best Expo, Metropol Hotel Man, Uni-Rol, Inter Plus, Mirpol Materiały Budowlane, Mirpol Nieruchomości, Best Forum, Gardocki SA, GSA Invest.

Przemysław Gacek to twórca największego w Polsce portalu pośrednictwa pracy Pracuj.pl. Jest także prezesem i właścicielem firmy Xoliana Project.

Urszula Jadwiga Podeszwik posiada 95 proc. udziałów o wartości ponad 495 mln zł w firmie FC4 (pozostałe 5 proc. jest w posiadaniu współwłaściciela i dyrektora generalnego znanej sieci POLOmarket, Mirosława Podeszwika). Jest ona również udziałowcem Allea Fashion Studio oraz firmy Ciechocińskie Łazienki.

Artur Rytel to prezes i właściciel Green Factory, firmy sprzedającej świeże sałaty gotowe do spożycia pod marką Fit & Easy, Green Factory oraz - produkowanej dla JMP - marki Vital Fresh. Posiada również udziały w: Plon 2, Smart Vegetables, Smart Vegetables Innovations, Grupa Producentów Warzyw Primavega, Spółka Agrarna Plon, GF Trans, Green Factory Bronisze oraz Green Factory Logistics.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
maG
6 lat temu
Dokładnie zabrakło Ojca Rydzyka: D. Pomnik w Olkuszu powinni mu postawić:).
Marek z Kalis...
7 lat temu
Niestety Pan Kolański z Kalisza cienki jest i nigdy nie wyjdzie poza stereotyp prostego rzemieślnika rodem z PRL. Co z tego, że przejmuje kolejne firmy z branży słodyczy, przypraw jak nie potrafi zaufać i dać wolnej ręki menadżerom. Zamordyzm przeważył nad wizją rozwoju. Bez względu na to jakie ma osobiste problemy, życzę mu jak najlepiej (w końcu to polski kapitał), tylko niech już wyjdzie z zaścianka własnych lęków i ograniczeń. I jeszcze jedno, jeśli stara się o kredyt w PKO, to niech pozbędzie się tej miny żebrzącego jamnika… To tyle Panie Janku!
zdrowy rydz
7 lat temu
Pan Kolański sprzedaje białą śmierć i to dzieciom.dziwne że legalnie.olej palmowy itp.niesamowite
Drr
7 lat temu
Zabraklo Rydzyka :-)
Olo
7 lat temu
Jan Kolański... prezes firmy Colina - tak naprawdę firmy Colian; ot literówka.