Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Biuro Maklerskie Alior Banku na liście ostrzeżeń KNF. Za działalnośc z lat 2012-13

9
Podziel się:

Chodzi o działalność biura w latach 2012-2013. Wpis nie odnosi się do aktualnie prowadzonej działalności Biura Maklerskiego Alior Banku S.A.

Biuro Maklerskie Alior Banku na liście ostrzeżeń KNF. Za działalnośc z lat 2012-13
(Wistula/Wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podał, że Biuro Maklerskie Alior Banku S.A. zostało w piątek wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Chodzi o działalność biura w latach 2012-2013. Wpis nie odnosi się do aktualnie prowadzonej działalności Biura Maklerskiego Alior Banku S.A.

"W przypadku Biura Maklerskiego Alior Banku S.A. przystąpienie przez przewodniczącego KNF w charakterze pokrzywdzonego do postępowania karnego prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie nastąpiło wyłącznie w związku z podejrzeniem pomocnictwa osobom trzecim do wykonywania czynności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez zezwolenia KNF polegających na zarządzaniu portfelami instrumentów finansowych osób trzecich w okresie od dnia 15 marca 2012 r. do dnia 15 marca 2013 r." - napisano w komunikacie.

Jak wyjaśniono, zamieszczenie na liście ostrzeżeń publicznych KNF wpisu dotyczącego Biura Maklerskiego Alior Banku S.A., jako wyodrębnionej jednostki organizacyjnej tego banku, jest wynikiem realizacji przez KNF obowiązku wynikającego z art. 6b ust. 6 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

W przesłanym WP money oświadczeniu czytamy: "W związku z zamieszczeniem Biura Maklerskiego Alior Banku na Liście ostrzeżeń publicznych KNF wyjaśniamy, że zamieszczenie Biura Maklerskiego na ww. Liście jest wynikiem realizacji przez KNF obowiązku wynikającego z art. 6b ust. 6 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i nie odnosi się do aktualnie prowadzonej działalności Biura Maklerskiego. KNF jest zobligowana do każdorazowego podawania do publicznej wiadomości - w ramach Listy ostrzeżeń publicznych - informacji o przystąpieniu przez Przewodniczącego KNF w charakterze pokrzywdzonego do postępowań karnych, wszczętych z urzędu lub z zawiadomienia innych niż KNF podmiotów m. in. w sprawach o podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi tj. prowadzenia bez zezwolenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi.

Biuro Maklerskie wyjaśnia, że podmioty trzecie, bez wiedzy Biura Maklerskiego, wykorzystywały rachunki prowadzone przez Biuro Maklerskie do prowadzenia działalności polegającej na zarządzaniu portfelem instrumentów finansowych bez wymaganego zezwolenia.

Biuro Maklerskie niezwłocznie po powzięciu informacji w tym zakresie tj. we wrześniu 2012 r. skierowało zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dodatkowo zawiadamiając o tym fakcie KNF.

Biuro Maklerskie podkreśla, że umieszczenie przez KNF naszego podmiotu na liście ostrzeżeń publicznych pozostaje bez wpływu na jakość, bezpieczeństwo i wysoki standard świadczonych usług maklerskich".

W piątek na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego trafiło ponadto pięć firm. Nadzorca podejrzewa je o oszustwa finansowe i wzywa do szczególnej ostrożności w kontaktach z nimi.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku, do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

W 2009 roku na taką listę wpisana została np. spółka Amber Gold, co jednak, jak wynika m.in. z prac sejmowej komisji śledczej, nie skłoniło prokuratury do zajęcia się tą spółką i w efekcie naraziło wiele osób na straty finansowe.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
alka
6 lat temu
Po co to takie starocie wyciagać???
zygmunt
6 lat temu
Ja nie rozumiem sensu tego artykułu. Autor pisze, że sprawa jest sprzed 5 lat i nie dotyczy bieżącej działalaności biura maklerskiego, ale daje mnóstwo informacji. A poniżej że toczy się postępowanie przeciw pięciu innym firmom, ale nie ma szczegółów. To chyba ta aktualna sprawa jest ważniejsza, nie?
ubowski kapuś
6 lat temu
Ha ha ha! Ale muszą mieć w KNF portki pełne kału, po Amber Gold! Wydają ostrzeżenie PO PIĘCIU LATACH!!! Ha ha ha! Przypomnijcie mi kto tam wtedy rządził, i dlaczego przychodzi mi na myśl pseudonim operacyjny TW Belch?
baba jaga
6 lat temu
"W piątek na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego trafiło ponadto pięć firm" JAKICH??? nazwy proszę!!!.
obs
6 lat temu
Nie ostrzegają przed Morawieckim? Przekręt bankowy Arka FRN12 to jego pomysł i wykonanie. Taka konkurencja Amber Gold.