Notowania

PGNiG podpisała 20-letnią umowę. Sprowadzi miliony ton gazu z Teksasu

Przez blisko 20 lat PGNiG ma zapewnione około 40 mln ton gazu LNG z Teksasu. Polska szuka nowych możliwości pozyskiwania surowca. Planowana jest m.in. rozbudowa terminala w Świnoujściu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
PGNiG zaopatruje się w duże dostawy gazu LNG.

Spółka PGNiG zawarła umowę długoterminową na dostawy około 2 mln ton gazu skroplonego (LNG) rocznie przez kolejne 20 lat. Partnerem jest Port Arthur LNG - spółka zależna Sempra LNG & Midstream.

Do Polski co roku powinno trafiać około 2,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji. Umowa zakłada, że "dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku".

Dostawy od Port Arthur LNG będą realizowane z powstającej instalacji produkcyjnej Port Arthur w Jefferson County w Teksasie z planowanym terminem zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 roku.

"W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych. Formuła cenowa umowy oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub" - czytamy w komunikacie.

PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Rozbudowa terminala

Ważnym elementem infrastruktury gazowej w Polsce jest terminal LNG w Świnoujściu. Do końca 2019 roku ma być podpisana umowa na jego rozbudowę.

- Dziś oficjalnie uruchomiliśmy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie części lądowej terminala, na co składa się zwiększenie mocy regazyfikacyjnej w technologii SCV, budowa trzeciego zbiornika i możliwość przeładunku na kolej - powiedział Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG, zarządzającej terminalem.

- Chcemy, żeby zwiększenie mocy regazyfikacyjnych do 7,5 mld metrów sześciennych nastąpiło w najkrótszym możliwym czasie. Planujemy, że do końca 2021 roku terminal osiągnie taką przepustowość, a trzeci zbiornik i możliwość załadunku na kolej będą gotowe w drugim kwartale 2023 - podkreślił prezes.

Przetarg odbędzie się w dwóch etapach - prekwalifikacji - do 31 stycznia składanie wniosków, a do końca marca ofert wstępnych i etap negocjacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lng, pgnig, pgn, gaz, wiadomości, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2018

Nie rozumiemto jak mamy gaz Teksasu, Kataru, Norwegi i gazoport będzie rozbudowany to co nas obchodzi jakiś NordStrem 2. Niech sobie Putin ten swój gaz w balony … Czytaj całość

19-12-2018

ediJuż Pawlak podpisywał w ciemno a tu następni beztroscy-jakoś tam będzie.

19-12-2018

WarszawiakZA ILE MY TEN GAZ KUPUJEMY

Rozwiń komentarze (12)