Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Lockheed i Tata mają wspólnie produkować w Indiach myśliwce F-16

10
Podziel się:

Produkcja F-16 w Indiach wesprze w USA tysiące miejsc pracy zarówno w koncernie Lockheed Martin, jak i w firmach będących jego poddostawcami.

Lockheed i Tata mają wspólnie produkować w Indiach myśliwce F-16
(Wikimedia/David Raykovitz public domain)

Amerykański koncern aerokosmiczny Lockheed Martin poniformował w poniedziałek, że zawarł z indyjską firmą Tata Advanced Systems Limited (TASL) umowę potwierdzającą zamiar współpracy przy produkcji myśliwców F-16 Block 70 w Indiach.

"F-16 Block 70 idealnie wpisuje się w zapotrzebowanie indyjskich sił powietrznych na jednosilnikowe myśliwce, a to bezkonkurencyjne amerykańsko-indyjskie partnerstwo przemysłowe bezpośrednio wspiera inicjatywę Indii na rzecz rozwijania rodzimego prywatnego przemysłu aerokosmicznego i zbrojeniowego" - głosi komunikat opublikowany przez Lockheeda na międzynarodowych targach lotniczych w Le Bourget pod Paryżem.

"To bezprecedensowe partnerstwo przy produkcji F-16 między największym światowym dostawcą uzbrojenia oraz głównym indyjskim konglomeratem przemysłowym zapewni Indiom możliwość produkowania, wykorzystywania i eksportowania samolotów F-16 Block 70 - najnowszej i najnowocześniejszej wersji najbardziej rozpowszechnionego w świecie i sprawdzonego w walce myśliwca wielozadaniowego" - dodaje komunikat.

Według niego, produkcja F-16 w Indiach wesprze w USA tysiące miejsc pracy zarówno w koncernie Lockheed Martin, jak i w firmach będących jego poddostawcami.

Jak przypomina Reuters, indyjskie siły powietrzne potrzebują setek maszyn dla zastąpienia starszego sprzętu pochodzenia radzieckiego, ale premier Narendra Modi i jego rząd uważają, że zagraniczni dostawcy muszą produkować samoloty w Indiach wspólnie z lokalnymi partnerami, by wspomóc budowę rodzimej bazy przemysłowej i całkowicie wykluczyć import.

Zobacz także: Zobacz także: program bezzałogowych myśliwców F-16

Idąc w tym kierunku, Indie ryzykują jednak popadnięcie w konflikt z podjętą przez prezydenta Donalda Trumpa kampanią America First (Najpierw Ameryka), w której domagał się on od biznesu inwestowania w USA i tworzenia tam miejsc pracy zamiast przenoszenia produkcji za granicę - zaznacza Reuters.

TASL, który wchodzi w skład największego indyjskiego konglomeratu przemysłowego Tata Group, produkuje już dla Lockheeda komponenty do samolotów transportowych C-130J Hercules i śmigłowców S-92.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
jarosław
6 lat temu
O, a w Polsce jakoś nic nie chcą produkować. Co więcej, nawet nie chcą dawać kodów do rakiet... Taki sojusznik.
taxi
6 lat temu
I zrobi się masówka. F-16 jako powietrzna taksówka.
Michal Kupiec
6 lat temu
Tata nalezy do Brytyjskich Funduszy Inwestycyjnych porejestrowanych w rajach podatkowych (na bylych I obecnych koloniach nalezacych nie do UK lecz do Brytyjskiej Monarchii) nalezacych nie do UK ale do Brytyjskich Funduszy Koronnych, tak samo jak Lockheadmartin nalezy do tych samochody funduszy. Problem w tym ze prawo ustanowione przez monarchię w ich raja has podatkowych (Virgin Islands etc) nie pozwala podawac danych wlasciciela ale wrecz zabrania i surowo za to każe.
Twoje imię
6 lat temu
Brawo ! A nie potrzebują święcenia ? Bo mamy parę plutonów kropidłowych ?
sdfgsf
6 lat temu
Jasne, Trump wam pokarze ;)))))))))))) Miejsca pracy w Indiach ;)))) Może w Jukonie haaaaa haaaa ha