Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ważny rok dla LOT-u. Może wreszcie zarobić na lataniu

21
Podziel się
Ważny rok dla LOT-u. Może wreszcie zarobić na lataniu
(Aero Icarus/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bEqCTqEl

W 2016 roku LOT może zarobić na przewozie pasażerów blisko 200 mln złotych. Przewiozła ponad 5,5 mln pasażerów. Adrian Kubicki z LOT-u zastrzegł jednocześnie, że wynik jest przed audytem. Ostatni raz taki zysk linia uzyskała w 2014 roku.

"LOT szacuje, że wynik na działalności podstawowej za 2016 będzie bliski poziomu 200 mln zł, a więc będzie lepszy od założeń budżetowych, a przede wszystkim wyższy od wyników na działalności podstawowej, jakie spółka generowała w poprzednich latach" - powiedział dyrektor biura komunikacji LOT-u Adrian Kubicki, pytany przez PAP o wstępne wyniki finansowe spółki za 2016 r.

W budżecie na 2016 r. spółka założyła, że zamknie rok zyskiem na działalności podstawowej w wysokości 125 mln zł. Jednak już w październiku prezes linii Rafał Milczarski mówił, że z szacunków wynika, iż ten wynik będzie się kształtował pomiędzy 150 a 200 mln zł.

bEqCTqEn

"LOT zaraportuje również zadowalający poziom zysku netto. Jednak dokładne informacje na temat wyników finansowych za 2016 rok będą dostępne po zakończeniu badania sprawozdań finansowych przez niezależnych audytorów i po ich zatwierdzeniu przez radę nadzorczą spółki" - powiedział Kubicki.

Taki wynik ostatni raz dwa lata temu

LOT ostatni raz uzyskał zysk ze swojej działalności podstawowej w 2014 roku. Rok później strata spółki z tego tytułu wyniosła 46,5 mln zł. W 2015 roku wynik netto też był ujemny i wyniósł -327,1 mln zł. Linia tłumaczyła wówczas, że strata wynikała m.in. z księgowego rozliczenia sprzedaży i leasingu zwrotnego sześciu Embraerów 170. Na ujemny wynik wpłynęła też konieczność przejęcia 10 bombardierów po Eurolocie. Do tego doszły niekorzystne różnice kursowe.

2016 przełomowy rok dla LOT-u

Jak podkreślił Kubicki, ubiegły rok "był dla LOT-u przełomowy". "Spółka rozwinęła swoją działalność, otwierając ponad 20 nowych połączeń. Intensywniejsze działania wspierające sprzedaż oraz znaczące zwiększenie efektywności kosztowej pozwoliło spółce znacząco poprawić wyniki finansowe" - powiedział.

bEqCTqEt

Linia inwestuje w samoloty i uruchamia nowe połączenia. Rozwój floty jest jednym z najważniejszych elementów strategii rentownego wzrostu LOT-u, przyjętej w ubiegłym roku.

Trzy nowe samoloty - Boeing 787-9 Dreamliner

We wtorek LOT poinformował, że wyleasinguje trzy nowe samoloty Boeing 787-9 Dreamliner. To większe dreamlinery od tych, które obecnie spółka. Nowe maszyny zabiorą na pokład 294 pasażerów. Pierwszy z nich, prosto z fabryki Boeinga, trafi do spółki w marcu 2018 r., a kolejny w kwietniu. Maszyny te będą wyleasingowane od firmy Aviation Capital Group.

Gdzie lata LOT?

Obecnie sześć dreamlinerów LOT-u typu 787-8 obsługuje wszystkie połączenia dalekiego zasięgu: do Nowego Jorku, Chicago, Toronto, Pekinu, Seulu i Tokio. W kwietniu 2017 roku przewoźnik uruchomi kolejne dwa kierunki do USA - Los Angeles i Newark, a także bezpośrednie rejsy z Krakowa do Chicago. W lipcu i sierpniu br. firma ma otrzymać jeszcze dwie takie maszyny.

bEqCTqEu

Jeszcze w kwietniu br. firma pozyska cztery Boeingi 737-800 NG, a w listopadzie i grudniu - dwa z sześciu zamówionych nowych Boeingów 737 MAX 8. Maszyny B737-800 NG od maja zaczną sukcesywnie wykonywać połączenia na najbardziej popularnych trasach europejskich i bliskowschodnich, a więc do Londynu, Tel Awiwu, Frankfurtu, Madrytu, Barcelony i Paryża.

W 2017 roku flota LOT-u będzie się składała z 51 nowoczesnych samolotów. Do 2020 LOT planuje wykonywać połączenia około 70 samolotami, w tym 16 dreamlinerami w obu wersjach.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,82 proc. akcji), TFS Silesia (0,144 proc. akcji) oraz pracownicy (0,036 proc. akcji).

bEqCTqEv
bEqCTqEO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Student
4 lata temu
……………………….dobrze, że wyłażą te wszystkie smrody z pisowskimi nieukami, Piotrowicz i Rzońca ściemniacze nr 1, dobrze, że już żadnych błyskotek typu 500+, kwota wolna itp. nie wejdą w życie. Koniec!!! Skończyło się. Duda przyznał "nie damy rady", Szydło nie ma już pomysłu na kopalnie, Sasin wali ściemę, że nie znał lotniska w Smoleńsku, Maciar nadal bzikuje, Waszczyk szantażuje, Błaszczak wciąż knuje a Kępa sobie uzurpuje, Szyszko w lesie korniki buntuje a Morawiecki gospodaruje, Bochenek tylko występuje a Misiewicz wciąż pracuje, Ziobro pisze apelacje ale Jaki ma kasacje, a Kuchciński coś tam mruczy opozycji zamknie uszy, na to wszystko co się dzieje dziś Kaczucha wciąż się śmieje. I na koniec coś dla draki, to Pawłowicz niby szczerze, spisze wszystko na papierze, by następnie w wielkim tempie, podkomisji zanieść w gębie, stos wypocin, swych i partii co najlepiej wszystko wie, jak tu zemścić się by Prezes wciąż na stołku trzymał się.
sdf
4 lata temu
kolejny kredy bezwrotny na 400 mln z naszych podatków?
ble
4 lata temu
Lataj lotem bedziesz potem! Lots Of Trouble! Taki beznadziejny jest LOT. Znowu oszukuja, by nie oddawac pieniedzy obywatelom, a pod stolem dziwne dofinansowania. Koniec z tym wrakiem! Koniec z bydlecymi zalogami, ktore maja gdzies pasazerow! Wstyd narodowy, a nie przewoznik narodowy!
bEqCTqEP
JP-2
4 lata temu
Wylizingowanie to nie stanie się właścicielem, właścicielem jest firma lizingowa nie LOT.
Oko
4 lata temu
Lot zarabia bo za zmianę godziny lotu po 30 min od zakupu biletu na trasie Wrocław - Warszawa zażądał 200$ a bilet normalnie kosztował 99zł BRAWO LOT
...
Następna strona