Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Protest pracowników Lotos Kolej. Żądają odwołania wiceprezesa

17
Podziel się:

Ok. 200 osób - głównie pracowników spółki Lotos Kolej, protestuje w piątek przed siedzibą Grupy Lotos w Gdańsku. Chcą odwołania wiceprezesa i przywrócenia jednego z dyrektorów. Pierwszy protest w tej sprawie odbył się w czwartek pod siedzibą spółki Lotos Kolej.

Protest pracowników Lotos Kolej. Żądają odwołania wiceprezesa
(PAP/Adam Warżawa)

Protestujący z gwizdkami wznoszą okrzyki m.in.: "Chodźcie z nami". Na transparentach wypisali swoje żądania. Jak poinformował PAP jeden z organizatorów protestu Stanisław Miotk, on oraz trzy inne osoby, wyznaczone przez Radę Pracowniczą, udadzą się do zarządu Grupy Lotos, aby przedstawić sytuację w firmie.

Pierwszy protest w tej sprawie miał miejsce w czwartek pod siedzibą spółki Lotos Kolej. W ciągu dnia w proteście uczestniczyło 100-300 osób. Protestujący utworzyli reprezentację pod nazwą Zespół Inicjatywy Pracowników.

Jak informował PAP Miotk, bezpośrednim powodem protestu było wręczenie w czwartek jednemu z dyrektorów zwolnienia z pracy. - Ciśnienie pracownikom podniósł też komunikat sprzed kilku dni, że spółka nie wejdzie na giełdę - mówił też PAP wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos Grzegorz Szade.

W czwartek Miotk mówił PAP, że protest będzie trwał do skutku. - Będziemy stali nawet dwa lata, jak będzie trzeba, bo my tej firmy nie damy zniszczyć. Mamy wyznaczone dyżury, kto będzie w nocy i tak na okrągło, do skutku - dodał.

Pracownicy Lotos Kolej domagają się przywrócenia do pracy dyrektora ds. operacyjnych tej firmy - Mirosława Łosińskiego oraz odwołania z funkcji wiceprezesa spółki Pawła Makurata.

Protestujący poinformowali, że w sprawie sytuacji w spółce spotkali się już wcześniej z posłem Januszem Śniadkiem (lider PiS na Pomorzu - przyp. red.) oraz posłanką PiS Dorotą Arciszewską-Mielewczyk. W ub. tygodniu pracownicy wysłali pismo do premier Beaty Szydło, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego oraz prezesa Grupy Lotos, Marcina Jastrzębskiego. Pod żądaniem o odwołanie Makurata podpisało się 702 pracowników (w Lotos Kolej pracuje 1026 osób).

Lotos Kolej należy do Grupy Lotos; od 2012 roku jest wiceliderem na rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Firma podaje, że w 2016 r. przewiozła ok. 12,7 mln ton produktów, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Ma oddziały w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Zduńskiej Woli, Jaśle i Wrocławiu.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
LK
5 lata temu
do widzenia panowie MAKURAT i BONCA / NIE CHCEMY WAS TUTAJ .WY TO SAMO ZŁO
z123
5 lata temu
Jeszcze tego brakowało aby pracownik rządził i decydował kto ma zarządzać firmą. Jak im nie pasuje niech sobie zmienią, nikt ich tam nie trzyma na siłę.
Gdańszczanka
5 lata temu
Pan Szade głupoty gada. Protest jest w obronie dyrektora Łosińskiego, oraz przeciwko 30 latkowi który nie zna branży i wprowadza zamieszanie w firmie.
Joanna
5 lata temu
O, i masz. Przeciez zmienili na doskonalych fachowcow przeciez...Moze Misia tam wstawic ?
Asd
5 lata temu
Kijaszek będzie tam stał z nimi i zbierał kasę na nowe gażety :-)))))