Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Luka w VAT coraz mniejsza. Ale rząd ma jeszcze pole do popisu

Luka w VAT coraz mniejsza. Ale rząd ma jeszcze pole do popisu

Lepsza ściągalność podatków to jeden z priorytetów rządu Morawieckiego. Fot. EAST NEWS
Lepsza ściągalność podatków to jeden z priorytetów rządu Morawieckiego.

Luka podatkowa w podatku od towarów i usług (VAT) zmniejszyła się w ub. r. o 6 pkt proc. do ok. 25 mld zł, tj. ok. 14 proc. potencjalnych wpływów, podało Ministerstwo Finansów.

"Pomimo faktu, że według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, w 2017 r. luka podatkowa uległa zauważalnemu ograniczeniu (o 6 pkt proc.), to wciąż wynosiła ona ok. 25 mld zł, tj. ok. 14 proc. potencjalnych wpływów. Istnieje więc znacząca przestrzeń do poprawy w zakresie ściągalności podatku VAT w nadchodzących latach" - czytamy w "Sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r.".

Zobacz także: Wiceminister finansów: będziemy zmieniać i upraszczać stawki VAT


 

Opierając się na metodyce Komisji Europejskiej dotyczącej szacowania luki w VAT, można oszacować, że w 2017 r. poprawa dochodów z VAT dzięki lepszemu przestrzeganiu przez podatników obowiązujących regulacji (tzw. compliance effect) wyniosła 10,8 mld zł (z 17,4 mld zł uzyskanych w latach 2016 - 2017), podano także.

"Potwierdza to, że wprowadzone instrumenty dotyczące walki z praktykami o charakterze przestępczym w podatku VAT oraz inne działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przyniosły w 2017 r. wymierne efekty" - podsumował resort.

W 2017 r. dochody z VAT wyniosły 156,8 mld zł i były wyższe o 13,32 mld zł od kwoty prognozowanej w ustawie budżetowej. Oznacza to wykonanie prognozy dochodów z podatku VAT zawartej w ustawie budżetowej na 2017 r. na poziomie 109,3 proc. W porównaniu do 2016 r. dochody z podatku VAT były wyższe o 30,22 mld zł, tj. o 23,9 proc. nominalnie i o 21,4 proc. realnie, podano też w materiale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
ja
2018-06-06 19:51
Państwo powinno ścigać przestępców i chronić obywatela, ale gdy nasza wiedza finansowa jest mała, a naiwność duża, wtedy szukamy szybkich i łatwych sposobów na zrobienie pieniędzy. Takich nie ma. Przeczytajcie sobie ksi azke ,,Emery tura nie jest Ci potr zebna" Jest o zarządzaniu pieniędzmi i inwestowaniu - realnych sposobach na skuteczne budowanie majątku w Polsce, a nie szybkie i łatwe, na które łapią się naiwni. Dzięki niej ludzie też ustrzegą się niejednej pułapki typu AmberGold, Getback czy kredyt frankowy.
__init__
2018-06-06 13:05
Straszne mecyje... A przeciez na ulicy lezy - doslownie! - 14 miliardow zlotych. Wystarczy po prostu odciac czarnych mafiozow od budzetu panstwa. Oni wyrywaja Polakom rok w rok 14 miliardow zlotych na mocy zlodziejskiego konkordatu na swoje Bizancjum. Za ten antypanstwowy dokument Kwasniewski powinien zgnic w wiezieniu >:\ Jak to mozliwe, ze nie ma kasy dla niepelnosprawnych, a zawsze - ZAWSZE! - jest kasa dla czarnych przestepcow w czarnych sukienkach? Ktos mi to moze wytlumaczyc? Malo nakradli - zlodzieje - za czasow tzw. Komisji Majatkowej? Malo? Ale, ale... Nothing will be forgotten. Pewnego dnia Narod upomni sie o zrabowane dobra. A bedzie placz i zgrzytanie zebow...
Suweren
2018-06-06 09:07
Obrzydliwa pisowska propaganda. Mi juz nie oddają VATu trzeci miesiąc korzystając ze swoich bandyckich uprawnień.
Pokaż wszystkie komentarze (16)