Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Katowicki Holding Węglowy będzie włączony do SRK? Tobiszowki wyjaśnia

1
Podziel się:

Najdalej w początkach 2018 r. majątek Katowickiego Holdingu Węglowego powinien zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ma to być kolejny etap porządkowania nieprodukcyjnego górniczego majątku - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Majątek Katowickiego Holdingu Węglowego powinien zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - mówi wiceminister Tobiszowski.
Majątek Katowickiego Holdingu Węglowego powinien zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - mówi wiceminister Tobiszowski. (Stanisław Kowalczuk/Eastnews)

Wiosną tego roku holding przekazał wszystkie swoje kopalnie, wraz z załogą, do Polskiej Grupy Górniczej. W KHW pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek, który docelowo ma trafić do SRK. Do holdingu należą m.in. nieprodukcyjne nieruchomości, tereny poprzemysłowe oraz udziały w dwóch spółkach: mieszkaniowej i handlowej.

Jak powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister, aby możliwe było przekazanie majątku holdingu do SRK, konieczne jest dopełnienie przez KHW formalności związanych m.in. z rozliczeniem przez spółkę podatku VAT.

- Cykl postępowania został ustalony z Ministerstwem Finansów. Trwa przygotowanie dokumentów, żeby prawidłowo, zgodnie z ordynacją podatkową przeprowadzić cały proces - wyjaśnił Tobiszowski.

- Myślimy, że w tym roku powinniśmy móc ten proces zakończyć, jednak zawsze, gdy mamy do czynienia z procedurą formalno-prawną, trzeba liczyć się z tym, że może to przesunąć się o kilka tygodni - dodał wiceminister, który chciałby, aby majątek holdingu możliwie jak najszybciej znalazł się w spółce restrukturyzacyjnej.

- Z naszej strony jest determinacja, żeby to jak najszybciej porządkować, ponieważ zakończenie sprawy KHW jest potrzebne do uporządkowania majątkowego całej struktury okołogórniczej. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć program inwestycyjny na terenach poprzemysłowych, próbując zagospodarować ten majątek przez nowe inwestycje - mówił wiceszef resortu energii.

Przypomniał, że przed kilkoma tygodniami do SRK trafiła już duża część majątku dawnej Kompanii Węglowej, która rok wcześniej niż holding przekazała swoje kopalnie do PGG. Gdy do SRK trafi też nieprodukcyjny majątek holdingu większość pogórniczych nieruchomości będzie skupiona w spółce restrukturyzacyjnej.

W uporządkowaniu pogórniczych terenów ma pomóc specjalna ustawa, której projekt powstaje w resorcie energii. Chodzi o akt prawny obejmujący te tereny pogórnicze, które dziś obarczone są wadami formalno-prawnymi, wynikającymi z zaszłości historycznych. Chodzi np. o braki w dokumentacji czy nieuregulowane kwestie własnościowe.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
energetyk
6 lat temu
Ta cała histeria ze smogiem w Polsce, wymianami pieców itd i nagonką KE na polskie górnictwo, to wynik kręcenia lodów przez Rosję i Niemcy. Rosja potrzebuje sprzedać jak najwięcej gazu, zaś Niemcy maja być głównym dystrybutorem rosyjskiego gazu w Europie. Polska z największymi zasobami węgla w Europie , prowadząca własną politykę energetyczną wyraźnie im w tym przeszkadza !