Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Majówek może być więcej. Chcą kolejnego dnia wolnego od pracy

441
Podziel się:

Drugi dzień Zielonych Świątek był dniem wolnym od 1925 roku, a znieśli go dopiero komuniści.

Zielone Swiątki Zesłanie Ducha Świętego i tradycyjny odpust.
Zielone Swiątki Zesłanie Ducha Świętego i tradycyjny odpust. (East News)

Drugi Dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli poniedziałek tzw. Zielonych Świątek mógłby zasilić majówkowe szaleństwo Polaków. Senatorowie rozważają ustanowienie go dniem wolnym od pracy.

W tym roku drugi Dzień Zesłania Ducha Świętego wypada 21 maja, ale jest to święto ruchome. Senatorowie zdecydowali się nie odrzucać petycji w sprawie ustanowienia go dniem wolnym – pisze "Rzeczpospolita".

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zwróciła się do Episkopatu oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o opinię w tej sprawie. Z informacji ”Rz” wynika, że senatorowie z entuzjazmem podeszli do propozycji.

Zobacz także: Jak przeżyć majówkę w pracy:

Drugi dzień Zielonych Świątek był dniem wolnym od 1925 roku, a znieśli go dopiero komuniści. W Polsce ma bogatą oprawę, zwłaszcza na wsiach, gdzie dekoruje się domy witkami brzozy i tartakiem. Wciąż obchodzony jest w Holandii i Szwajcarii – przypomina dziennik.

Czy w Polsce będziemy mieli kolejny długi weekend? To nie przesądzone, choć część z senatorów przypomina, że w Polsce i tak mamy dni wolnych więcej niż średnia unijna, a każdy dodatkowy ma negatywny wpływ na PKB.

Sami Polacy, jak wskazuje sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie ”Rz”, woleli by ustawowo wolną Wigilię, albo Wielki Piątek. Drugi dzień Zielonych Świątek wskazało zaledwie 5 proc. ankietowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(441)
victor
6 lat temu
trochę trudno może być udekorować dom tartakiem:)) może być problem jak rozmieścić piły tartaczne, wzdłużnie czy może poprzecznie:))
ateista
6 lat temu
jestem niewierzącym czyli ateistą i bardzo podoba mi się wolny dzień na grilla, lubię te kościelne dni wolne od pracy !!!
Kolejowy
6 lat temu
Jestem za. Maj to piękny miesiąc, dodatkowe wolne się przyda. A co to dokładnie za święto, to mnie mało obchodzi, gdyż jestem niewierzący; ale jeśli religia ma mieć na mnie jakiś korzystny wpływ, to niech to będzie właśnie poprzez długi weekend :)
happy
6 lat temu
Koniecznie niech nowe święto będzie ruchome ale w kalendarzu zawsze 2 maja lub piątek po Bożym Ciele a kolejne święta niech uzupełnią luki pomiędzy Wigilią i Nowym Rokiem oraz Nowym Rokiem i 3 Królami
michu 39
6 lat temu
jak najbardziej jestem za przywróceniem dgugiego dnia zielonych świąt tak jak to było kiedyś do 1957r.
...
Następna strona