Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kto wymyślił program "Maluch plus"? PiS się tłumaczy

10
Podziel się:

Program "Maluch" był przyjmowany w 2011 r., my go kontynuujemy, ale wprowadzamy nasz wariant, modyfikujemy - podkreśla szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zarzutów PSL, że PiS sięga po pomysły innych, przedstawiając je jako własne.

Kto wymyślił program "Maluch plus"? PiS się tłumaczy
(PAP/Darek Delmanowicz)
bECkxgKt

O programie "Maluch plus" mówiła w poniedziałek w Stalowej Woli premier Szydło w towarzystwie minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej. Został on przedstawiony jako kolejny, po 500 plus i Mieszkaniu plus, projekt w ramach polityki prorodzinnej rządu.

We wtorek rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że ludowcy ze zdziwieniem przyjęli informację o programie "Maluch plus", ponieważ - jak stwierdził - jest to kontynuacja programu "Maluch", który działa od około siedmiu lat. Poseł PSL Mirosław Maliszewski dodał, że od jakiegoś czasu PiS sięga po rozwiązania z ubiegłych lat - chociażby autorstwa ludowców - dodając słowo "plus" i twierdząc, że jest to ich program.

- Nigdy nie twierdziliśmy, że to jest nasz program - podkreśliła Rafalska. Oceniła, że zarzuty PSL są nieuzasadnione. Przypomniała, że program "Maluch" został wprowadzony w 2011 r.; zaznaczyła, że rząd obecnie wprowadza swój wariant. - Modyfikujemy go, stąd pokazujemy, co jest tym naszym +plusem+ do programu, który ten swój podstawowy człon zachował - powiedziała.

bECkxgKv

Zaznaczyła, że obecne kierownictwo resortu nie zamknęło programu "Maluch" ani nie zmieniło nazwy, ale - jak oceniła - jest potrzeba modyfikacji, rozwijania oferty, zakładania żłobków też tam, gdzie ich do tej pory nie było.

Zwróciła uwagę, że w każdym resorcie są programy przyjęte przez poprzedników, które są kontynuowane. - Są rzeczy, które były przyjmowane w poprzednim parlamencie, a są przez nas finansowane od początku do końca - to jest normalna ciągłość władzy. Natomiast to, że wprowadzamy własne zmiany i chcemy pokazać, czym ten program się różni, to chyba normalne - dodała Rafalska.

Wskazała w tym kontekście na możliwość dofinasowania podmiotów niepublicznych, zmiany w wysokości dofinasowań, więcej środków na rozwój placówek opieki nad małymi dziećmi w nowym budżecie UE.

"Maluch", a obecnie "Maluch plus", to program wspierający rozwój żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Program "Maluch" stworzono po uchwaleniu tzw. ustawy żłobkowej, czyli ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, która obowiązuje od 2011 r. Początkowo program skierowany był tylko do samorządów.

bECkxgKB

Dzięki ustawie żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, nadzór nad nimi przejęło MRPiPS (wcześniej podlegały resortowi zdrowia). W myśl ustawy opieka nad dziećmi do lat trzech jest sprawowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego oraz wykonywana przez opiekuna dziennego (zajmującego się kilkorgiem dzieci u siebie w domu, ale opłacanego przez gminę) lub nianię (której płacą rodzice, a ZUS opłaca za nią składki, jeśli jest zatrudniona na podstawie umowy).

Ustawa żłobkowa ułatwiła i przyspieszyła powstawanie miejsc opieki nad małymi dziećmi. Dla porównania w 2010 r. funkcjonowało 511 żłobków i oddziałów żłobkowych, a pod koniec października 2016 r. było już 3,4 tys. instytucji wpisanych do rejestru żłobków i klubów dziecięcych oraz wykazu dziennych opiekunów. Łącznie zapewniały one ok. 93,5 tys. miejsc opieki, co oznacza, że taką opieką było objętych 9,2 proc. dzieci do lat trzech.

bECkxgKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
franek
5 lata temu
Przestepcy przez osiem lat nie robili nic,poza psuciem naszego panstwa i oszukiwaniem spoleczenstwa.Dzisiaj totalna opozycja bandytow nadal dziala na szkode Polakow.Czyzby oni nie zrozumieli,ze spoleczenstwo mialo juz dosyc icjh naduzyc i klamstw ?
Seneka
5 lata temu
i wykorzystanie psów tropiących - to część uprawnień ulepszonego fiskusa i celników....taaaak .......... FAKT SAMEGO URODZENIA W TYM KRAJU to ?? PODEJRZANY LUB PRZESTĘPCA...... ............POLITYCY MIERZĄ KAŻDEGO OBYWATELA......... SWOJĄ MIARKĄ....nic dziwnego
gość
5 lata temu
No to zostało jeszcze dla młodych praca+ i samochód+ oraz specjalnie dla elektoratu PiS urna i nagrobek+.
bECkxgKX
Gość
5 lata temu
Malucha nikt nie wymyślił on się sam urodził zastanawiajcie się tylko jak dorośnie to na kogo będzie głosował.
albin
5 lata temu
mógłbym płacić podatki jak widziałbym że są one słusznie wykorzystywane, ale w naszym dzikim kraju jest to studnia bez dna, marnotrawienie pieniędzy przez państwowe firmy jest przerażające, mówię to z pełną świadomością, jak patrzeć na usługę która ma ok. 2000 % przebicia? pralnia w obliczu prawa. takie marże to jest STANDARD