Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skutki ekonomiczne zawieszenia małego ruchu granicznego

58
Podziel się:

Większe wpływy do budżetu państwa przyniesie zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją niż jego przywrócenie. Tak przekonywali na konferencji prasowej przedstawiciele MSWiA oraz Ministerstwa Finansów. Urzędnicy przedstawili wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego i Straży Granicznej.

Skutki ekonomiczne zawieszenia małego ruchu granicznego
(REPORTER)

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba podkreślał, że Rosjanie nadal chętnie wydają w Polsce swoje pieniądze.

- Obroty handlowe w lipcu, czyli w miesiącu zawieszenia małego ruchu granicznego, były takie same jak w poprzednich miesiącach, kiedy nie obowiązywało to ograniczenie - przekonywał Skiba.

Marian Banaś, szef Służby Celnej, dodał, że z ułatwień w przekraczaniu granicy z obwodem kaliningradzkim korzystali przede wszystkim przemytnicy alkoholu, papierosów i paliwa. Resort finansów szacuje, że tylko w pierwszym kwartale tego roku z tytułu nieopłaconej akcyzy za towary sprowadzone z obwodu kaliningradzkiego budżet stracił 74 miliony złotych.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, rząd 4 lipca zawiesił mały ruch graniczny z Federacją Rosyjską i Ukrainą. Przywrócono już mały ruch z Ukrainą, natomiast obostrzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim w Rosji nadal obowiązują. MSWiA tłumaczy to względami bezpieczeństwa.

W zeszłym tygodniu Ruch Kukiz'15 apelował do rządu o przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją. W ocenie posła tego ugrupowania Adama Andruszkiewicza, zawieszenie tego ruchu przynosi straty.

"Dostajemy bardzo wiele sygnałów od zaniepokojonych samorządowców oraz przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego"- mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie. Przekonywał, że lokalny biznes zaczyna się zwijać w związku z zamknięciem małego ruchu granicznego.

Ułatwienia w przekraczaniu granicy z obwodem kaliningradzkim zaczęły obowiązywać w 2011 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
ER
4 lata temu
a dlaczego "mądre pisowskie główki" nie liczą ile straty dla budżetu przynosi wielokrotnie większy przemyt towarów akcyzowych z upainy - pisowskie głupole nie wciskajcie ludziom kitu
iCo
6 lat temu
Pis wykorzystał sytuacje...
antypieniądz
6 lat temu
Jakie straty poniesie Polska jeśli zniesie wizy dla Rosji? Stracimy bardzo dużo towarów, miejsc w hotelach i restauracjach, które nam zabiorą hordy rosjan. Chociaż zapłacą za to miliardy. Ale na co nam pieniądze?
Trosk
6 lat temu
Dlaczego nie wstrzymali dostaw rosyjskiego węgla a polskie kopalnie zamykaja
leszek 619
6 lat temu
Jak ministerstwo finansów szuka pieniędzy ,to ja wskaże gdzie są.Kler nie płaci należnych podatków.Rydzyk dostał 26 milionów.Finansowanie przez państwo budowy świątyni opaczności Bożej.Podwyżki dla urzędników kancelarii pani Szydło .Zaciąganie nowych kredytów przez rząd na obietnice wyborcze i planowane podwyżki dla posłów i senatorów.Zatrudnienie przez MON dodatkowo 21 osób. Mogę podać wiele innych przykładów ,ale szkoda pisać.Najlepiej robić oszczędności na biedocie ,emerytach i rencistach.Ja dostałem podwyżki emerytury 2 zł.
...
Następna strona