Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Emilewicz: mały ZUS dla małych firm od stycznia 2018 r.

44
Podziel się:

Minister podkreśliła, że warunkiem wejścia w życie ustawy w tym terminie jest to, aby projekt we wrześniu wszedł pod obrady Sejmu.

Emilewicz: mały ZUS dla małych firm od stycznia 2018 r.
(money.pl)

Jeśli we wrześnie wejdziemy z projektem do Sejmu, to jesteśmy w stanie zrobić tak, żeby ustawa dot. małego ZUS dla małych firm weszła w życie 1 stycznia 2018 r. - powiedziała w środę wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz, w środę w TVN24BiS była pytana, kiedy ustawa przewidująca niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla małych przedsiębiorców wejdzie w życie. - Jesteśmy w stanie to zrobić tak, żeby weszła 1 stycznia 2018 r. - odpowiedziała.

Podkreśliła, że warunkiem wejścia w życie ustawy w tym terminie jest to, aby projekt we wrześniu wszedł pod obrady Sejmu.

Powiedziała, że w tym tygodniu odbyła rozmowę z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz premier Beatą Szydło, która "jest promotorem i jest zainteresowana również tym rozwiązaniem ustawowym". - Jeśli ten proces pójdzie szybko drogą rządową, to będzie on projektem rządu. Jeżeli nie, to pewnie będzie inicjatywą - dodała.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt, który przewiduje niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 tys. złotych. Z nowych rozwiązań mogłoby skorzystać, według resortu, ok. 325 tysięcy firm. Na niższe obciążenie może liczyć m.in. ponad 10 proc. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Proponowana regulacja ma także na celu zachęcenie do podjęcia legalnej działalności osoby, które dotychczas pozostają w szarej strefie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych negatywnie zaopiniował projekt Ministerstwa Rozwoju, uznał, że w przedstawionej do konsultacji formie naruszałby obowiązującą w systemie ubezpieczeń społecznych zasadę równego traktowania. ZUS uznał też, że projekt zaproponowany przez MR może doprowadzić do rozszczelnienia systemu emerytalnego.

Zobacz także: Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
hwdpiSS&kukiz
3 lata temu
Nie wywiążą się tak czy owak, totalna opozycja będzie winna. O ile zakład? ZUS będzie na poziomie 1500pln a emerytura 800pln jak dobrze pójdzie.
Ania z córką ...
5 lata temu
Mam pytanie: kto ją popiera? No cos strasznego
Jarek
5 lata temu
Jestem na małym ZUSie. Jeżeli wskoczy mi duży to zostanie mi 1000zł na miesiąc. Będę musiał zamknąć działalność i pożegnać się z marzeniami :(
Karolina
5 lata temu
I dobrze, skończą się ceny dumpingowe tych, co dopiero zaczynają.
Lila
5 lata temu
Też czekam, jeśli nie wejdzie od stycznia to muszę zamknąć działalnośc. Niestety nie da się w ciągu 2 lat rozwinąć działalności jednoosobowej ( w niektórych branżach) tak aby potem płacić tak dużą składkę. Nawet księgowa mi powiedziała że z tego co obserwuje to takie małe firmy zaczynają płynnie funkcjonować po okresie 3-5 lat.
...
Następna strona