Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Drobni przedsiębiorcy zapłacą mniej. Odbije się to na ich emeryturach

26
Podziel się

Nowe przepisy obejmą najmniejszych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 250 zł. Będą oni płacić proporcjonalnie niższą stawkę.

Za projekt tzw. małego ZUS-u odpowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym kieruje Jadwiga Emilewicz.
Za projekt tzw. małego ZUS-u odpowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym kieruje Jadwiga Emilewicz. (Pawel Wisniewski/EAST NEWS)
bEhTSlrF

Projekt ustawy, która obniży składki na ubezpieczenie społeczne najmniejszym przedsiębiorcom, przyjęty we wtorek przez rząd, nie będzie miał istotnego znaczenia dla gospodarki, uważa doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

- Zmniejszenie obciążeń najmniejszych przedsiębiorców składkami na ubezpieczenia społeczne adresowane jest do osób, które nie mogą podjąć pracy na etacie ze względu na obowiązki rodzinne lub brak ofert pracy i zatrudnieni są dorywczo lub nieoficjalnie. Być może część z nich zdecyduje się na podjęcie zarejestrowanej działalności gospodarczej - przekonuje napisał Mordasewicz.

Według niego, niższe składki oznaczają, niestety, niskie emerytury w przyszłości. - Taka obniżka składek na ZUS nie będzie miała istotnego znaczenia dla gospodarki. Osoby, które prowadząc działalność gospodarczą przez dłuższy czas są mało efektywne i nie przekraczają progu przychodu wskazanego w ustawie powinny raczej szukać pracy najemnej, ponieważ w gospodarce liczy się produktywność pracy, a nie to, że jesteśmy samozatrudnieni, czy pracujemy u kogoś - zaznacza.

bEhTSlrH

Zdaniem Mordasewicza, do projektu ustawy powinien zostać wprowadzony zapis o obowiązkowym monitorowaniu jej wpływu nie tylko na finanse publiczne, ale także na powstanie i likwidację nowych firm, aby po dwóch latach można było dokonać oceny skutków tej ustawy.

Zobacz także: Mały ZUS dla przedsiębiorców. "Ruch w dobrym kierunku"

Nowe przepisy obejmą najmniejszych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 250 zł. Będą oni płacić proporcjonalnie niższą stawkę.

bEhTSlrN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhTSlsi
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(26)
Olo
3 lata temu
Niech rząd się odwali od ludzi , niech ludzie sami bez przymusu się ubezpieczą , tam gdzie chcą ,ponieważ zus to haracz dla rządu, nie mający nic wspólnego z zasadami uczciwej ekonomii!!!!!!
bul
3 lata temu
Propaganda przedwyborcza.Sobem na niską stawke ZUS jest wywalenie co najmniej połowy niepotrzebnie tam zatrudnionych urzędasów.
Qqq
3 lata temu
No niesamowite. Państwo postanowiło zmniejszyć podatek dla najmniejszych firm ze 100 do 50%.
bEhTSlsj
kasa
3 lata temu
niskie składki =niska emerytura , jakoś Krus-u to nie dotyczy.
zawiedziona
3 lata temu
to się ministerstwo wysiliło , a po 3 latach -normalna składka, propaganda jak za komuny.
...
Następna strona