Notowania

gpw
23.04.2018 13:25

Marek Dietl prezesem GPW. Akcjonariusze dali mu kolejne cztery lata

W poniedziałek Marek Dietl został wybrany przez walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW. Przez następne cztery lata będzie rządził spółką, chyba że akcjonariusze zmienią zdanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
Giełdzie szefuje od ponad roku. Skarb Państwa nie ma do niego zastrzeżeń

23 kwietnia na wniosek Skarbu Państwa, który ma 35 proc. kapitału zakładowego, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podjęło uchwałę w sprawie powołania Pana Marka Dietla na stanowisko prezesa zarządu nowej kadencji. Nowa kadencja Prezesa Zarządu GPW rozpocznie się 26 lipca i potrwa cztery lata, więc swoje rządy teoretycznie zakończy w 2022 roku.

Szefuje on giełdzie już od 4 stycznia ub. roku - po odwołaniu dotychczasowej prezes Małgorzaty Zaleskiej. Kandydaturę Dietla zgłosił wówczas Mateusz Morawiecki - wtedy wicepremier i minister rozwoju i finansów, a obecnie premier rządu.

Przez długi czas Dietl był tylko "pełniącym obowiązki". Dopiero we wrześniu ub. roku dostał zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego i od tego czasu jest już "prawdziwym" prezesem.

Zobacz też: Doradca prezydenta Dudy: potrzebne są nowe ulgi podatkowe

Zgodnie z oświadczeniem przekazanym przez Pana Marka Dietla, nie prowadzi on w żadnej formie działalności konkurencyjnej w stosunku do GPW. Ponadto nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy KRS.

Dietl jest doktorem, adiunktem w katedrze Ekonomii Biznesu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). W latach 2012-13 był visiting fellow w Department of Economics University of Essex (UK). Absolwent SGH, tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Podczas studiów doktoranckich odbył staż w University of Glasgow.

Przed powołaniem do zarządu GPW był członkiem jej rady nadzorczej, przewodniczącym komitetu strategii.

Wcześniej był społecznym doradcą ekonomicznym prezydenta Dudy, ekspertem i członkiem zarządu Instytutu Sobieskiego oraz ekspertem Business Centre Club.

W latach 2007-10 sprawował funkcję społecznego doradcy trzech kolejnych prezesów Urzędu Regulacji Energetyki. W latach 2008-2012 zajmował się inwestowaniem w fundusze venture capital w Krajowym Funduszu Kapitałowym (KFK). Przedtem pracował w międzynarodowej firmie doradczej, specjalizującej się w zarządzaniu cenami, Simon-Kucher & Partners w Bonn (Niemcy), a następnie w Warszawie. W tej firmie przeszedł wszystkie szczeble kariery od praktykanta (w roku 1999) do prokurenta i lidera warszawskiego biura przez trzy lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2018

AniaNiechluj.

23-04-2018

YnfestorNowy szef szulerni blahaha. Kierownik zaściankowego kasyna. Myślałem ze nawet zwykły żul spod śmietnika nie przyjąłby takiej fuchy hehehe

23-04-2018

podatnik!Czy poprzedni prezesi siedzą w więzieniu za doprowadzenie GPW do ruiny? W PRL'u bis powstała kasta niezależnych ekspertów powoływanych na stołki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)