Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Marek Dietl prezesem GPW. Akcjonariusze dali mu kolejne cztery lata

Marek Dietl prezesem GPW. Akcjonariusze dali mu kolejne cztery lata

Giełdzie szefuje od ponad roku. Skarb Państwa nie ma do niego zastrzeżeń Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Giełdzie szefuje od ponad roku. Skarb Państwa nie ma do niego zastrzeżeń

W poniedziałek Marek Dietl został wybrany przez walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW. Przez następne cztery lata będzie rządził spółką, chyba że akcjonariusze zmienią zdanie.

23 kwietnia na wniosek Skarbu Państwa, który ma 35 proc. kapitału zakładowego, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podjęło uchwałę w sprawie powołania Pana Marka Dietla na stanowisko prezesa zarządu nowej kadencji. Nowa kadencja Prezesa Zarządu GPW rozpocznie się 26 lipca i potrwa cztery lata, więc swoje rządy teoretycznie zakończy w 2022 roku.

Szefuje on giełdzie już od 4 stycznia ub. roku - po odwołaniu dotychczasowej prezes Małgorzaty Zaleskiej. Kandydaturę Dietla zgłosił wówczas Mateusz Morawiecki - wtedy wicepremier i minister rozwoju i finansów, a obecnie premier rządu.

Przez długi czas Dietl był tylko "pełniącym obowiązki". Dopiero we wrześniu ub. roku dostał zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego i od tego czasu jest już "prawdziwym" prezesem.

Zobacz też: Doradca prezydenta Dudy: potrzebne są nowe ulgi podatkowe


 

Zgodnie z oświadczeniem przekazanym przez Pana Marka Dietla, nie prowadzi on w żadnej formie działalności konkurencyjnej w stosunku do GPW. Ponadto nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy KRS.

Dietl jest doktorem, adiunktem w katedrze Ekonomii Biznesu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). W latach 2012-13 był visiting fellow w Department of Economics University of Essex (UK). Absolwent SGH, tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Podczas studiów doktoranckich odbył staż w University of Glasgow.

Przed powołaniem do zarządu GPW był członkiem jej rady nadzorczej, przewodniczącym komitetu strategii.

Wcześniej był społecznym doradcą ekonomicznym prezydenta Dudy, ekspertem i członkiem zarządu Instytutu Sobieskiego oraz ekspertem Business Centre Club.

W latach 2007-10 sprawował funkcję społecznego doradcy trzech kolejnych prezesów Urzędu Regulacji Energetyki. W latach 2008-2012 zajmował się inwestowaniem w fundusze venture capital w Krajowym Funduszu Kapitałowym (KFK). Przedtem pracował w międzynarodowej firmie doradczej, specjalizującej się w zarządzaniu cenami, Simon-Kucher & Partners w Bonn (Niemcy), a następnie w Warszawie. W tej firmie przeszedł wszystkie szczeble kariery od praktykanta (w roku 1999) do prokurenta i lidera warszawskiego biura przez trzy lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

GPW
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Ynfestor
2018-04-23 19:51
Nowy szef szulerni blahaha. Kierownik zaściankowego kasyna. Myślałem ze nawet zwykły żul spod śmietnika nie przyjąłby takiej fuchy hehehe
podatnik!
2018-04-23 18:57
Czy poprzedni prezesi siedzą w więzieniu za doprowadzenie GPW do ruiny? W PRL'u bis powstała kasta niezależnych ekspertów powoływanych na stołki prezesów, znających się na wszystkim i za nic nie odpowiadających!
Ania
2018-04-23 15:15
Niechluj.