Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyżki dla strażaków. Błaszczak daje miliard złotych na straż pożarną

Państwowa Straż Pożarna zostanie wzmocniona kwotą prawie miliarda złotych - zapowiedział we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Zwiększone mają być także dotacje dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tytus Żmijewski)
Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi podwyżka uposażeń strażaków - mówi minister Mariusz Błaszczak.

- Moim zadaniem jest zapewnienie służbom właściwych warunków. Państwowa Straż Pożarna zostanie wzmocniona kwotą prawie miliarda złotych. Zwiększyliśmy również dotacje dla OSP, która dostanie też wsparcie w ramach programu modernizacji - powiedział Błaszczak w Łubiance w województwie kujawsko-pomorskim. Jak dodał, pieniądze pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi podwyżka uposażeń strażaków.

Ocenił, że te pieniądze posłużą do wzmocnienia tych jednostek i zakupienia nowoczesnego sprzętu, a także wyposażenia indywidualnego strażaków.

- Narażacie własne zdrowie i życie, żeby chronić zdrowie, życie i mienie innych. To jest wasza misja. Taką przysięgę składaliście, kiedy przystępowaliście do straży pożarnej. Jesteście wierni słowom, które padały w trakcie przysięgi. To wielka wartość. Doceniam taką postawę, a także robią to mieszkańcy tego województwa oraz całej Polski. Wystarczy spojrzeć na ranking zaufania. Straż pożarna cieszy się najwyższym zaufaniem Polaków. Zasłużenie - dodał Błaszczak.

Zobacz też: Forum Ekonomiczne w Krynicy. Zobacz naszą relację:

Minister odnosił się w swoim wystąpieniu do akcji ratowniczej, która miała miejsce po huraganie, jaki przeszedł przez region w nocy z 11 na 12 sierpnia. Mówił o tym, że to właśnie strażacy wyróżniali się w pierwszych godzinach działań, byli wszędzie, gdzie ktoś potrzebował pomocy i każdy miał świadomość, że jej udzielą.

Wskazał, że pomimo tego, iż mediach możemy usłyszeć inne informacje, to właśnie województwo kujawsko-pomorskie najbardziej ucierpiało w wyniku wichury, o czym zaświadczają liczby.

- Oszacowane zostały straty, pomoc finansowa została skierowana, a pan wojewoda podjął działania, żeby każda rodzina została poinformowana, jakie przysługują jej prawa i skąd może otrzymać pomoc. Tak, aby nikt nie został pozostawiony samemu sobie. To proces usuwania szkód, ale rząd zabrał się do tych działań, także poprzez wojewodę, niezwłocznie - poinformował Błaszczak.

Przypomniał, że doprowadził do wydania przez premier rozporządzenia ułatwiającego odbudowę zniszczonych budynków, a także zmienił zasady przyznawania pomocy z funduszu klęskowego tak, żeby pomocą objąć szczególnie rolników, którzy ucierpieli w skutek nawałnicy. Dodał, że podwyższył również kwotę, która jest zadośćuczynieniem za straty poniesione w wyniku wichury.

Podkreślił także, że pieniądze rządowe trafiają do potrzebujących po nawałnicach, są zabezpieczone, a system wsparcia nadzoruje w regionie wojewoda kujawsko-pomorski. Ocenił, że zadanie odbudowy nie leży po stronie władz publicznych, ale musi zostać zrealizowane przez podmioty gospodarcze. Zwrócił się z apelem, aby jak najszybciej i jak najwięcej firm przystąpiło do działań związanych z usuwaniem skutków nawałnicy.

- Finansowo jesteśmy przygotowani na to, żeby wesprzeć każdego, kto został poszkodowany w wyniku nawałnicy - podsumował Błaszczak.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubiance nagrodził funkcjonariuszy, którzy brali udział w akcji ratowniczej po przejściu nawałnic. Wręczył także medale i przekazał promesy na zakup sprzętu dla jednostek OSP.

Tomasz Więcławski

Tagi: mariusz błaszczak, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2017

hORnETpłaszczak nic nie daje - to My dajemy a płaszczak daje Nasze.

05-09-2017

dfdteraz każdy strażak zagłosuje na pis, ... a później cena masła i benzyny sie zwiększy o +60% ...

05-09-2017

sic!Kłamliwe niewykształcone ekonomicznie gnomy rozdają kasę. Niebawem skończy się to inflacją. Podwyżki wszystkich artykułów podstawowych już widać w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (32)