Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marsz niepodległości. Zachodnie media komentują

0
Podziel się:

Największe niemieckie gazety zamieściły komentarze odnoszące się do wydarzeń w Warszawie, pisząc o wojnie kultur między obozem prawicy a otwartym na świat mieszczaństwem.

Marsz niepodległości. Zachodnie media komentują
(PAP/Tomasz Gzell)
bEJzdzYl

Największe niemieckie gazety zamieściły komentarze odnoszące się do wydarzeń w Warszawie, pisząc o _ wojnie kultur _ między obozem prawicy a otwartym na świat mieszczaństwem. O _ burdach w imię Polski _ pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

Konflikt o Święto Niepodległości jest odzwierciedleniem _ wojny kultur prowadzonej obecnie w Polsce przez obóz narodowo-katolicki i prawicowy z otwartym na świat mieszczaństwem z dużych miast _.

Nie stroniący od przemocy ekstremiści stanowią jedynie mniejszość - ocenia komentator, zwracając jednak uwagę, że _ prawicowo-populistyczne ugrupowanie _, którego liderem jest Janusz Korwin-Mikke, zdobyło nieoczekiwanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego aż 7,2 proc. głosów.

bEJzdzYn

Autor komentarza podkreśla, że narodowo-patriotyczne i skrajnie prawicowe ugrupowania wykorzystują od lat Święto Niepodległości do organizowania demonstracji, podczas których podkreślają suwerenność Polski i protestują przeciwko wszelkim wpływom z zewnątrz, w tym z UE.

_ FAZ _ zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego, który powiedział, że zamieszki w Dzień Niepodległości to tak, jakby podczas Bożego Narodzenia _ bić się ze szwagrem przy użyciu choinki _.

Radykalna prawica w Polsce powołuje się częściowo na tradycję obozu narodowodemokratycznego z okresu międzywojennego i wyznaje - podobnie jak cześć sceny kibiców piłkarskich - ideologię antysemicką i wrogą wobec homoseksualistów - tłumaczy komentator. Jak zaznacza, od czasu porażki wyborczej Ligi Polskich Rodzin żadnej partii tego rodzaju w Polsce nie udało się wejść do parlamentu.

PiS Jarosława Kaczyńskiego stara się utrzymywać dystans do tego środowiska i publicznie potępia antysemityzm. Taką postawę można zauważyć także w prawicowo-narodowej prasie, a dowodem na to są pozytywne reakcje na powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich - czytamy w _ FAZ _.

bEJzdzYt
Czytaj więcej w Money.pl
Wybudują fabrykę. Pracę znajdzie 3 tys. osób Jak powiedział minister gospodarki, w negocjacjach dotyczących lokalizacji nie decydowały tylko dobre doświadczenia z Poznania, ale również to, że samorządy przygotowały odpowiednią ofertę.
Ten zakaz jest niekonstytucyjny? Sprawdzą Tak uważa Prokuratura Generalna. Jej stanowisko sformułowano w związku z wnioskiem Rzecznik Praw Obywatelskich, którym 25 listopada zajmie się Trybunał Konstytucyjny.
Pełnomocnik rządu krytykuje działania resortu Brak szczegółowych danych dot. badań prenatalnych i antykoncepcji, brak szacunków organizacji pozarządowych o liczbie nielegalnych aborcji - to niektóre z zastrzeżeń pełnomocniczki rządu.
bEJzdzYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)