Notowania

Skąd pieniądze na budowę dróg? Morawiecki zabiera głos

Liczę na to, że pewne środki na budowę dróg się pojawią - powiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że do końca czerwca całoroczny plan dotyczący uszczelnienia VAT został wykonany "z nawiązką".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Złożony przez grupę posłów PiS projekt wprowadzał opłatę paliwową, z której miała być finansowana m.in. budowa dróg lokalnych.

- To była inicjatywa grupy posłów. Ale tak na dobrą sprawę, to była odpowiedź na wezwanie samorządów. Samorządy są dramatycznie niedoinwestowane, jeśli chodzi o budowę dróg. Nasi poprzednicy ten temat bardzo mocno zapuścili - powiedział Morawiecki w "Gościu Wiadomości" TVP.

Rząd chce te "odrobić wieloletnie zaszłości". - Robimy to. To była jedna z propozycji, która jednak wiązała się z tym, co - no nie podobało nam się, żeby z jednej strony doprowadzić do wzrostu cen, a z drugiej strony, żeby odbywało się to w atmosferze braku porozumienia, czy braku takiej dyskusji, czy konsensusu społecznego. Sądzę, że będą kolejne propozycje, ale to poczekajmy, jak one będą. Bo ja liczę na to, że pewne środki na budowę dróg się pojawią - powiedział Morawiecki.

Zobacz też, jak Jarosław Kaczyński ucieka przed pytaniem o opłatę paliwową:

Wicepremier był też pytany o wykonanie deficytu budżetowego. - To stoi w dużym związku z naszym działaniem w zakresie uszczelniania systemu podatkowego. Z podjęciem tej rękawicy, którą rzuciły nam - a my ją podjęliśmy - grupy przestępcze, te mafie VAT-owskie. Nasi urzędnicy skarbowi, nasi informatycy, nasi analitycy danych coraz lepiej potrafią namierzyć tych przestępców - powiedział.

- Nasz plan na cały rok, który nałożyliśmy sobie w ustawie budżetowej, wykonaliśmy z nawiązką już na półrocze - dodał. - Dlatego jestem w bardzo optymistycznym nastroju. Widzą to zarówno inwestorzy międzynarodowi, widzą to agencje ratingowe, rosną inwestycje i cieszę się, że osiągnęliśmy taki efekt gospodarczy na skutek uszczelnienia - mówił wicepremier.

Pytany o prognozę wzrostu PKB, wicepremier powiedział: - Na razie my trzymamy naszą prognozę z zeszłego roku. I wtedy, kiedy wszyscy uważali, że ona jest nierealistyczna, przestrzelona w górę - 3,6 proc. - uważaliśmy, że ona jest do zrealizowania - powiedział.

Tagi: mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2017

suwerenMateuszek znowu kłamie. Nadwyżka VAT zrealizowana w pół roku. Ano zobaczymy w grudniu jaki będzie deficyt. A swoją drogą: skoro jest tak dobrze to … Czytaj całość

19-07-2017

liberałJa tam znowu chcę PO, paliwa po 6 zł przy pensji minimalnej w tym czasie 1386 zł. To był raj, żyć nie umierać....., a że podwyższai wiek emerytalny to … Czytaj całość

19-07-2017

-Na zawsze musi zniknąć z internetu i wsytkich telefonów komórkowych facebook i masager

Rozwiń komentarze (4)