Notowania

Morawiecki ostro o Nord Stream 2. "Niewłaściwy i szkodliwy"

- Projekt gazociągu Nord Stream 2 uważamy za geopolitycznie niewłaściwy, szkodliwy, który może prowadzić do zaostrzenia konfliktów - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas Warsaw Security Forum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARTUR BARBAROWSKI/EAST NEWS)
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju

Morawiecki podkreślił, że "chcemy pokoju, ale chcemy jednocześnie takiej polityki i geopolityki, która ten pokój umacnia".

Jak dodał, "stąd nasza inicjatywa Trójmorza, stąd nasza inicjatywa budowy koalicji państw we współpracy z Europą Zachodnią i (...) również we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi".

Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami Gazpromu w tym projekcie jest pięć zachodnich koncernów energetycznych: austriacki OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuski Engie i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Budowa Nord Stream II. Polska opóźnia projekt

Gazociąg ma być gotowy pod koniec 2019 roku. Wtedy też Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

W środę w Warszawa rozpoczęło się Warsaw Security Forum z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego i szefa BBN Pawła Solocha. Wśród tematów konferencji organizowanej przez Fundację Pułaskiego są kwestie bezpieczeństwa wojskowego, energetycznego i cybernetycznego; perspektywy UE, w tym wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przyszłość obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Magdalena Jarco, Katarzyna Fiuk, PAP

Tagi: mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2017

baniaMorawiecki celebryta . Przecież ten człowiek nie wie co to jest NS2, on nawet nie wie co to jest VAT, całą robotę za niego odwala Ziobro.

08-11-2017

DudziaMorawiecha jesteś zerem tak samo jak wyrostek I wariat!!!!!!!!!!!!!!!

08-11-2017

winiaCzy ten facet zwariował. Amerykanie mają dyktować warunki Europie Zachodniej sprzedając im droższy o 80% gaz od rosyjskiego. Morawiecki proponuje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)