Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Orlen i Lotos już nie pod Tchórzewskim. To decyzja Morawieckiego

Orlen i Lotos już nie pod Tchórzewskim. To decyzja Morawieckiego

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki zadecydował, że paliwowe spółki Skarbu Państwa Orlen i Lotos nie będą już podlegać ministrowi energii - twierdzi radio RMF FM.

To już wiadomość oficjalna. Nadzór nad spółkami przejmuje osobiście Morawiecki. Taką informację podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Energii Joanna Borecka-Hajduk. Nieoficjalnie dziennikarze radia RMF FM dowiedzieli się, że podłożem decyzji jest konflikt między premierem a ministrem energii.

W tle jest omawiana od miesięcy kwestia fuzji paliwowych gigantów. Morawiecki i szef resortu energii nie potrafili się dogadać, jak ma wyglądać ten proces.

Tchórzewski miał też naciskać, by Orlen dołożył się do projektu atomowego. Zarówno premier, jak i prezes Orlenu Daniel Obajtek, byli o wiele bardziej sceptyczni.

Orlen deklaruje, że nie podniesie cen z powodu opłaty emisyjnej


 

O konflikcie między Tchórzewskim a Morawieckim pisaliśmy w money.pl w zeszłym tygodniu. Według naszych informacji Morawiecki niechętnie patrzy na pomysł budowy elektrowni atomowej w Polsce. Uważa to za projekt zbyt kosztowny (mówi się o nawet 70 mld zł) i mało efektowny. Za to Tchórzewski jest jego wielkim entuzjastą.

O możliwej dymisji Tchórzewskiego mówiło się już w grudniu przy okazji rekonstrukcji rządu. Jednak nie jest to takie proste, gdyż jest on jednym z członków tzw. zakonu PC, czyli starej gwardii polityków PiS, którzy są skupieni wokół Jarosława Kaczyńskiego od początku jego politycznej działalności w III RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Henry
2018-06-12 15:21
Tylko spółka elektrownia atomowa istnieje są prezesi i pewnie rada nadzorcza i oczywiście wszyscy biorą kasę. Nie ma decyzji gdzie i kiedy ma powstać ale od kilku lat pewna grupa ludzi tam "pracuje" Tak też pewnie będzie z centralnym portem lotniczym.
MarianoI
2018-06-06 15:35
Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!
WagON
2018-06-06 15:31
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
Pokaż wszystkie komentarze (42)