Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mateusz Szczurek: "Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE"

0
Podziel się:

Minister finansów odniósł się w komentarzu do najnowszych danych z polskiej gospodarki.

Mateusz Szczurek, minister finansów
Mateusz Szczurek, minister finansów (Newseria)

- Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek w komentarzu do piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS podał informację, że polska gospodarka w pierwszym kwartale urosła o 3,6 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. To najlepszy kwartał od 2012 roku. Według GUS w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosły inwestycje w firmach - o 11,4 procent. Jednocześnie o 2,6 procent r/r wzrósł popyt krajowy. To około dwa razy wolniej od czwartego kwartału ubiegłego roku.

- Wstępne dane dotyczące PKB w UE pokazały, że PKB w UE zwiększył się o 0,4 proc. (kdk, wyrównane sezonowo), tj. tyle ile kwartał wcześniej, a w strefie euro o 0,4 proc., wobec 0,3 proc. w czwartym kwartale ubiegłego roku. Dane były zgodne z ostatnimi prognozami Komisji Europejskiej. Na 25 krajów, dla których dostępne są dane, spadek PKB (...) zanotowały cztery; Estonia, Litwa, Grecja oraz Finlandia - w tych dwóch ostatnich przypadkach był to drugi spadek z rzędu - napisał Mateusz Szczurek w komentarzu.

- W grupie tych 25 krajów, dla której dostępne są dane, Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE - podkreślił minister finansów. Dodał jednocześnie, że w pierwszym kwartale, jeżeli do porównań przyjmiemy roczną dynamikę obliczoną na danych wyrównanych sezonowo - Polska osiągnęła trzecie, po Rumunii (4,2 proc.) i Czechach (4,2 proc.), tempo wzrostu.

Zwrócił uwagę, że z analizy tendencji poszczególnych składowych PKB wynika, iż w pierwszym kwartale nastąpiło przyspieszenie tempa wzrostu nakładów inwestycyjnych jak i spożycia w sektorze gospodarstw domowych.

Wskazał, że inwestycje znajdują się na ścieżce wysokiego wzrostu - podobnie jak PKB - już od drugiego kwartału 2013 r., a konsumpcja indywidualna od czwartego kwartału 2013 r. Dodatkowo wysokie tempo wzrostu w pierwszym kwartale 2015 r. utrzymał eksport.

Rozwój gospodarczy Polski chwalą też zagraniczni eksperci. W raporcie opublikowanym w tym tygodniu przez firmę Boston Consulting Group, ekonomiści wskazują, że Polska najlepiej na świecie radzi sobie z przekładaniem wzrostu gospodarczego na poprawę jakości życia.

- Z naszego raportu wynika, że Polska najlepiej na świecie przekłada wzrost gospodarczy na poprawę jakości życia obywateli - powiedział w rozmowie z Money.pl Douglas Beal z BCG, współautor raportu. Wskazał, że Polska w ostatnich latach zrobiła duże postępy, jeżeli chodzi m.in. o budowę społeczeństwa obywatelskiego, a także w dziedzinie rozwoju edukacji.

Autorzy rankingu zwracają uwagę, że sporym osiągnięciem jest spadek bezrobocia. Dodają jednak, że nie bez znaczenia była w tym przypadku emigracja po wejściu do Unii Europejskiej, która doprowadziła do tego, że obecnie np. na Wyspach Brytyjskich mieszka ponad 800 tysięcy Polaków. Polskę doceniono też za to, że osiągnęła dobre wyniki gospodarcze, jednocześnie poprawiając poziom ochrony środowiska. Zwykle te dwie sprawy nie idą z sobą w parze, czego jaskrawym przykładem są Chiny, które gospodarkę rozpędzały kosztem zanieczyszczenia przyrody.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)