Notowania

Polska czwartym eksporterem mebli na świecie

Nie bez przyczyny mówi się, że Polska meblami stoi. Jak wynika z szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli - Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bydgoskie Meble)

Nie bez przyczyny mówi się, że Polska meblami stoi. Jak wynika z szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie.

Wartość produkowanego w Polsce umeblowania sięga 42 miliardów 450 milionów złotych. Z czego ponad 41,5 miliardów złotych wartości przypada eksportowane towary. To ponad 15 miliardów złotych więcej niż w 2011 roku. Rodzime firmy najwięcej towarów wysyłają do Niemiec. Wartość eksportu do tego kraju sięga o blisko 3,5 miliardów euro. Ważnymi rynkami są też Wielka Brytania, Czechy czy Francja.

29 procent polskiego eksportu to elementy meblowe. Zdaniem przedstawicieli przemysłu meblarskiego w tej kategorii mieszczą się meble do samodzielnego montażu. Ponad jedna czwarta eksportowanych produktów to meble tapicerowane, a jedną piątą stanowi umeblowanie do salonu i jadalni.

Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prognozuje, że w tym roku branża może urosnąć o kolejne 6 do 8 procent. Producenci umeblowania nie wykluczają jednak jeszcze szybszego, około dziesięcioprocentowego wzrostu.
Blisko 26 tysięcy firm z tej branży zatrudniało po koniec ubiegłego roku ponad 150 tysięcy pracowników. Zarabiają oni przeciętnie 3262 złote i 86 groszy brutto.

Tagi: meble, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2017

MariaPani Sędzio ja również jestem po wyższych studiach, a wynagrodzenie moje to cztery tysiące pięćset zł brutto. Jeśli miałaby pani choć odrobinę … Czytaj całość

27-02-2017

producentPolska jest takim samym producentem mebli...jak producentem samochodow !

27-02-2017

KajfaszPięknie, pięknie - powinniśmy byc dumni, że przez 25 lat "wolnej Polski" stowrzyliśmy branże, w której jestesmy potentatem, eksportujemy - a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)