Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Sukces polskiej firmy. Napędy wyprodukowane w Warszawie będą jeździły w irańskim metrze

51
Podziel się:

Warszawska firma Medcom wyprodukuje napędy dla pociągów metra, które będą jeździły w Isfahanie, trzecim co do wielkości mieście Iranu. Nie obyło się bez problemów.

Wiceprezes Mateusz Morawiecki zwiedza zakład produkcyjny Medcom. Oprowadza go wiceprezes firmy Piotr Wroński
Wiceprezes Mateusz Morawiecki zwiedza zakład produkcyjny Medcom. Oprowadza go wiceprezes firmy Piotr Wroński (Jacek Turczyk/PAP)

Gwarancji nie chciał udzielić żaden komercyjny bank. Ostatecznie udzielił ich Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Serce rośnie, kiedy polskie produkty trafiają na cały świat - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, który odwiedził w piątek warszawski zakład produkcyjny Medcom. - To jedna z nielicznych polskich firm, które eksportują elektronikę nawet do Chin - chwalił dalej. I choć rzeczywiście napędy produkowane w Warszawie mają być użyte w pociągach metra dla Iranu, to droga do tego sukcesu wcale nie była prosta.

Trudny rynek

Medcom istnieje od niecałych trzydziestu lat. Firma zatrudnia 230 osób i notuje około 60 mln euro przychodu rocznie. Produkuje urządzenia energoelektroniczne stosowane w transporcie, w instalacjach przemysłowych i energetyce. Ponad jedna trzecia przychodów firmy pochodzi z eksportu. - Specjalizujemy się w trudnych rynkach - mówi wiceprezes Piotr Wroński. A trudno o rynek trudniejszy od Iranu.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły okołonuklearne sankcje wobec Iranu rok temu. Otworzyło to irański rynek dla europejskich i amerykańskich firm, a jednocześnie umożliwiło Iranowi sprzedaż ropy do UE. Nadal jednak są w mocy sankcje, które Unia nałożyła na Iran w związku z łamaniem przez ten kraj praw człowieka. "Rewidowanie strategii" wobec tego kraju zapowiedziała też administracja Donalda Trumpa.

Okazuje się, że choć od zniesienia sankcji związanych z programem nuklearnym Iranu minął już rok, to Medcom nie mógł uzyskać w polskich bankach komercyjnych gwarancji, które były mu niezbędne do realizacji zamówienia. - Rozmawialiśmy na ten temat nawet z komercyjnym bankiem chińskim, ale usłyszeliśmy, że póki podlegają pod europejski nadzór, to na gwarancje nie ma szans - mówi wiceprezes Wroński.

Rząd chce wspierać eksport do Iranu

Ostatecznie gwarancji udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Wicepremier Morawiecki wskazuje to jako przykład elastycznego wspierania eksportu przez państwowe instytucje. - Jestem przekonany, że to dopiero początek naszej eksportowej epopei - mówi.

Wicepremier zapowiedział otwarcie biura handlowego w Teheranie, które ma pomagać polskim firmom działającym na tamtym rynku. - Więksi i silniejsi o nas są tam obecni od lat, nawet mimo sankcji. My stawiamy tam dopiero pierwsze kroki - mówił Morawiecki.

Napędy produkowane przez polską firmę mają znaleźć się w pociągach produkowanych dla Isfahanu przez Chińczyków. Najpierw będzie ich siedem, ale umowa z Irańczykami zawiera opcję na zwiększenie dostaw do 30 składów. Medcom nie ujawnia wartości kontraktu.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
mały prorok
7 lat temu
Jedynie pozostaje mieć nadzieję, że do tej firmy nie "przysoli" się teraz ZUS albo Urząd Skarbowy. Bo jak pojawiają się artykuły o jakiejś firmie to Dyrektorkowi jednemu lub drugiemu zapala się lampka "o tam się można przyssać na pół roku kontroli i wyssać firmę do kości". I tym sposobem Dyrektorek dostanie premie, a kolejna polska firma padnie i będzie doszukiwać się sprawiedliwości w sądzie, który jest prywatnym ogródkiem pana Zbyszka Z.
xxl
7 lat temu
Żeby tylko z tego zachwytu w gacie nie narobił !
Kalasanty Mac...
7 lat temu
Jak już pęknie - będzie wielki smród!
pojk
7 lat temu
Ja bym się cieszył dopiero jak irańskie metro ruszy. A kto będzie serwisował te napędy?
oko
7 lat temu
miernota morawiecki zawsze podepnie sie pod cudzą prace , ten potomek muła podepnie pod wszystko ale nie swoje slajdy ,
...
Następna strona