Notowania

aleksis cipras
07.10.2015 07:48

MFW ostrzega: w Grecji możliwy jest nowy kryzys

W Grecji możliwy jest nowy kryzys, który miałby wpływ na całą eurostrefę - ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Zgodnie z jego najnowszym raportem, po podpisaniu przez Aleksisa Ciprasa umowy z wierzycielami zmniejszyło się wprawdzie ryzyko wyjścia Grecji ze strefy euro, ale w przypadku niestabilności politycznej w tym kraju zagrożenie takie powróci.

Fundusz uważa, że grecki kryzys się nie skończył. Szacuje, że recesja w Grecji wyniesie w tym roku 2,3 proc., a w przyszłym 1,3 proc., w przeciwieństwie do założeń greckiego rządu, które mówią o minimalnym wzroście gospodarczym w 2016 roku. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego bezrobocie w Grecji wzrośnie i w przyszłym roku przekroczy 27 proc.

Na pogorszenie się perspektyw dla Grecji duży wpływ miał okres niepewności politycznej w kraju. Premier Aleksis Cipras zapowiedział w parlamencie, że najważniejszym celem rządu będzie jak najszybsze wprowadzenie w życie reform uzgodnionych z Brukselą, dzięki czemu Grecja będzie mogła wyjść na prostą. Eksperci uważają jednak, że zostało stracone zbyt wiele czasu. Podkreślają też, że założenia programowe nowego rządu ze względu na piętrzące się problemy w kraju są prawie niemożliwe do zrealizowania.

W greckim parlamencie toczą się dyskusje na temat programu rządu na kolejne miesiące, które mają zakończyć się w środę wieczorem głosowaniem nad udzieleniem wotum zaufania dla gabinetu Aleksisa Ciprasa.

Zobacz także: Nasza droga władza - ile kosztuje wymiana posłów i senatorów

Tagi: aleksis cipras, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz