Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Światowa gospodarka. Szefowa MFW: to nie czas na bycie zadowolonym z siebie

Światowa gospodarka. Szefowa MFW: to nie czas na bycie zadowolonym z siebie

Fot. Shutterstock/Drop of Light

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła w czwartek, że wiele zagrożeń politycznych może zakłócić odbudowę światowej gospodarki, pomimo oznak, że rok 2017 będzie najlepszym rokiem dekady.

Na dorocznej konferencji prasowej MFW oraz Banku Światowego w Waszyngtonie Lagarde ostrzegła światowych liderów biznesowych przed napięciami politycznymi związanymi z rosnącą niechęcią do globalizacji.

Zwróciła uwagę, że ministrowie finansów ze 189 państw należących do MFW będą musieli skoncentrować się na reagowaniu na te zagrożenia w czasie, gdy światowa gospodarka wydaje się w końcu osiągnąć trwałe ożywienie po głębokiej recesji, spowodowanej kryzysem finansowym w 2008 roku.

- To nie czas na to, by być zadowolonym z siebie - oświadczyła Lagarde.

Według niej "najlepszym sposobem na zmniejszenie nierówności na świecie jest wyeliminowanie różnic między mężczyznami a kobietami", "czy to jeśli chodzi o dostęp do rynku pracy, czy dostęp do finansowania". - Pozwoliłoby to wiele dokonać w celu zmniejszenia nierówności i dotyczy to całego świata - wskazała Lagarde, odpowiadając na pytanie o potrzebę zwiększenia podatków dla najbogatszych w celu zmniejszenia nierówności.

Z niedawno przeprowadzonego badania MFW wynika, że podnoszenie podatków dla najbogatszych może przynieść więcej zrównoważonych dochodów w niektórych krajach.

Lagarde zapewniła, że propozycja ta głównie odnosi się do zaawansowanych gospodarek, które w ostatnich latach obniżyły podatki dla najbogatszych oraz dla korporacji. W tych krajach "podniesienie najwyższych stawek podatkowych nie zaszkodziłoby wzrostowi" - oceniła.

Szefowa MFW powiedziała też, że nie może wyobrazić sobie tzw. twardego Brexitu, i wezwała zarówno Wielką Brytanię, jak i Unię Europejską do szybkich działań na rzecz "zmniejszenia niepewności i niepokoju ludzi", związanych z opuszczaniem Unii przez Wielką Brytanię. Jak wskazała, Brexit najpierw dotknie "ludzi, a dopiero w następnej kolejności firmy".

Zobacz także: Katar odcięty od świata. Wielki kryzys polityczny

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
silver
2017-10-14 23:08
Moja rada do WSZYSTKICH MYSLACYCH RODAKOW to juz teraz zakupic za ok 25% majacych oszczednosci FIZYCZNE zloto i srebro 50:50, tzymajac je blisko domu lub w ,,banku ziemskim,, reszta to koszyk walutowy trzymany w sejfie w domu..podstawowe produkty zywieniowe dlugiej przydatnosci,opal,paliwo.pieniadze trzymane w banku moga byc po prostu skonfiskowane Panstwo jako ochrona przed upadkiem-bankructwem kraju.
Banksterka juz wymyslila ,,bitcoiny,, i im podobne-jest to wirtualny pieniadz ktory bedzie mozna w krotkim czasie usunac z serwerow...dlatego tak szybko drozeje zeby jak najwiecej ludzi sciagnac.
Banki zaczna upadac jeden po drugim w bardzo niedlugim czasie-tak mysle analizujac rynek finansowy.
Zadluzenie Bankow centralnych,bankow,firm,setek milionow ludzi zyjacych na kredyt...to zadluzenie juz nie jest do splacenia w obecnych warunkach i przy jednoczesnym dodruku BAJONSKICH KWOT przez USA,Japonie i Europejski Bank Centralny itp.
Zycie na kredyt powoli ale sukcesywnie sie konczy tak dla rzadow jak i zwyklych ludzi.
Poznali ten system najlepiej tak zwani,,frankowicze,,naciagnieci przez banki i ich doradcow w spirale niesplacalnego zadluzenia...przykre ale prawdziwe
TYLKO FIZYCZNE ZLOTO I SREBRO moze nie ochroni przed kryzysem ktory bedzie ale na pewno w duzej mierze zminimalizuje jego skutki-ktore odczujemy wszyscy.
puk puk
2017-10-14 22:56
kto tam ? KRYZYS !!! domokrążców nie przyjmuje ; a w ogóle jestem SB-oczeńcem i "główkuję" jak za "marne" 2 tys, , zafunkcjonuję !!!
rastaman
2017-10-14 22:44
Już grunt się niemiaszkom i francuzikom pali pod stopami! Boją się następnego wyjścia z UE( Czechy) Merkel wyprowadza montownię Skody do Niemiec. No i się zaczęło. Potem Węgry i Polska!! I po UE!!!
Pokaż wszystkie komentarze (41)