Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie o Polsce. Podwyższa prognozę

Kwietniowa edycja raportu World Economic Outlook okazała się korzystna dla Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Maurice Obstfeld, główny ekonomista MFW.

Eksperci MFW wcześniej zakładali znacznie niższą dynamikę polskiego PKB. Teraz podwyższają prognozę. Ich zdaniem w 2018 roku Polska będzie rozwijać się w tempie 4,1 proc. Szybciej niż Niemcy, Czesi czy Węgrzy.

Kwietniowa edycja raportu World Economic Outlook okazała się korzystna dla Polski w kontekście bieżącego roku. Eksperci MFW spodziewają się, że mocna konsumpcja w Polsce, ”szybsza absorpcja środków unijnych i wspierające polityki makroekonomiczne wzniosą tegoroczny wzrost powyżej potencjału" – cytuje raport Polska Agencja Prasowa.

Z tego powodu MFW podniósł prognozy z zakładanych 3,3. proc PKB do przewidywanych 4,1 proc. w 2018 roku. Niestety przyszły rok nie będzie już tak dobry. Rozwój polskiej gospodarki znacznie wyhamuje do 3,5 proc., ale i tak w grupie krajów Rozwijających się szybciej rosnąć będzie tylko Turcja.

Wyższe prognozy na 2018 dotyczą wszystkich krajów Europy rozwijającej się. Na tym tle polska gospodarki wypada całkiem dobrze. Szybciej rozwija się co prawda gospodarka Turcji (4,4 proc.), i Rumunii (5,1 proc), ale za nami są Węgry (3,8 proc., Czechy( 3,5) czy Niemcy (2,5 proc.).

Jak zaznaczają cytowani przez PAP, eksperci Funduszu, lepsze oczekiwania wynikają z dobrej kondycji strefy euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mfw, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2018

lewakNo przecież przez 500+ miała być tragedia i bankructwo, już nie wiem w co wierzyć ..

17-04-2018

analitykProszę mi pokazać firmę z sektora technologicznego, której wyroby stały się konkurencyjne na rynku globalnym ? Przecież to determinuje rozwój … Czytaj całość

17-04-2018

BarbaraKonsumcja w Polsce wzrosła , bo Polacy pracują za granicą . przywożą pieniądze i tutaj je wydają. Ludzie dostali 500+ za friko i też pieniądze wydają. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)