Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje: deficyt polskich finansów publicznych spadnie

0
Podziel się:

- Polska jest na ścieżce, by ograniczyć deficyt o ponad 1 proc. PKB do 2016 r. - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje: deficyt polskich finansów publicznych spadnie
(Emily2k/Dreamstime)
bETREiLF

Deficyt polskiego sektora finansów publicznych obniży z 3,2 procent PKB w 2014 roku do 2,5 procent w 2015 roku i 2,0 procent w 2016 roku - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październikowym monitorze fiskalnym.

W kwietniowym monitorze MFW prognozował, że deficyt obniży się z 3,5 proc. w tym roku do 3,0 proc. w przyszłym i 2,2 proc. w 2016 r. W majowym komunikacie po misji w ramach statutowego, dorocznego przeglądu gospodarki Polski Fundusz prognozował, że deficyt sektora finansów publicznych w 2014 wyniesie 3,3 proc. PKB.

_ - Polska jest na ścieżce, by ograniczyć deficyt o ponad 1 proc. PKB do 2016 r. _ - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

bETREiLH

Dzisiaj w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek prezentując projekt przyszłorocznego budżetu mówił, że deficyt sektora finansów ma wynieść w tym roku ok. 3,4 proc PKB, a w przyszłym będzie poniżej 3 proc. PKB.

Jak dodał, do obniżenia deficytu przyczyni się zastosowanie stabilizującej reguły wydatkowej, której podlega budżet. Zaznaczył, że obejmuje ona prawie cały sektor instytucji rządowych i samorządowych. Dzięki niej deficyt sektora finansów publicznych liczony według unijnej metodologii ESA 2010 wyniesie w tym roku ok. 3,4 proc. PKB, a w przyszłym roku spadnie do 2,6-2,7 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

bETREiMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)