Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekord w sprzedaż mieszkań. Sprawdź, ile trzeba pracować na własne M

Rekord w sprzedaż mieszkań. Sprawdź, ile trzeba pracować na własne M

Liczba mieszkań sprzedanych na sześciu głównych rynkach Polski osiągnęła rekordowe 18,6 tys. w I kw. 2017 r.

- Wyniki sprzedaży mieszkań po I kwartale 2017 roku potwierdziły, że pierwotny rynek mieszkaniowy w największych miastach w kraju ma się nadal doskonale. Choć wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału nie był już tak spektakularny i sięgnął 'tylko' 3,1 proc, to sprzedaż i tak była rewelacyjna i wystarczyła, by ustanowić kolejny rekord - powiedziała Katarzyna Kuniewicz z Działu Badań i Analiz Rynku firmy REAS.

Jednocześnie w sześciu aglomeracjach o największej skali rynku (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 15,9 tys. mieszkań wobec 19 tys. w IV kw. 2016 r., czyli o 16,1 proc mniej. W ujęciu rocznym oznaczało to jednak wzrost wprowadzeń o 15,9 proc..

- Liczba lokali wprowadzonych na rynek od stycznia do marca jest bliska kwartalnej przeciętnej dla 2016 r., a spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem nie zaskakuje. W I kwartale każdego roku zwykle liczba ta jest najniższa w porównaniu z kolejnymi - wyjaśniła Kuniewicz.

Oferta na koniec marca kształtowała się w sześciu miastach na poziomie 50,2 tys. mieszkań wobec 52,7 tys. kwartał wcześniej, poinformowała także ekspert.

Według REAS, na uwagę zasługuje wyjątkowo mała liczba niesprzedanych lokali w budynkach, których budowa została zakończona - na koniec marca było to ok. 13 proc. całości oferty. Co więcej, ok. 3/4 lokali w budynkach planowanych do oddania w 2017 r. również znalazło już nabywcę.

Ile trzeba pracować na własne mieszkanie?

Prawie 7 lat, biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z marca - wyliczył WP money. Wyniosło ono 4 304,95 zł brutto, czyli "na rękę" 3 066,42 zł. To jednak przy założeniu, że nic nie wydajemy, a całość pensji idzie do skarbonki z przeznaczeniem na własne "M". W praktyce więc czas ten może się wydłużyć dwukrotnie.

Ile trzeba pracować za średnią pensję na 50-metrowe mieszkanie?
miastoczas pracymiastoczas pracy
Kraków 9 lat 5 miesięcy Kielce 7 lat 6 miesięcy
Poznań 8 lat 10 miesięcy Rzeszów 7 lat 3 miesiące
Warszawa 8 lat 9 miesięcy Białystok 7 lat 2 miesiące
Toruń 8 lat 6 miesięcy Łódź 7 lat
Gdynia 8 lat Szczecin 6 lat 8 miesięcy
Gdańsk 7 lat 10 miesięcy Katowice 6 lat 8 miesięcy
Wrocław 7 lat 9 miesięcy Opole 6 lat 3 miesiące
Lublin 7 lat 9 miesięcy Zielona Góra 5 lat 10 miesięcy
Olsztyn 7 lat 8 miesięcy Gorzów Wielkopolski 5 lat 5 miesięcy
Bydgoszcz 7 lat 8 miesięcy
źródło: wyliczenia WP money na podstawie danych Emmerson Evaluation i GUS

To dane uogólnione dla całego kraju. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w 19 największych miastach w Polsce, analizując z jednej strony ceny metra kwadratowego oddzielnie dla każdego miasta, a z drugiej przeciętne wynagrodzenie w województwach. Oczywiście ich stolice zawsze lepiej wynagradzają pracowników, więc kwoty mogą być lekko zaniżone. Niemniej oddają pewne zależności, jakie można zaobserwować w różnych częściach kraju.

Okazuje się, że mimo zdecydowanie najwyższych wynagrodzeń w Warszawie nie jest wcale najłatwiej zarobić tam na zakup własnego mieszkania. Aż 104 średnie pensje to równowartość 50-metrowego lokum w stolicy. To 8 lat i 9 miesięcy.

budownictwo, nieruchomości
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
jegoimie
2017-04-25 08:00
No!Dawcy kapitału!Czytać i kupować!Te artykuły pisaane są po to,żebyś doszedł do wniosku,że wszyscy kupują terez mieszkania,a ty ,który sie jeszcze wachaszm,masz mieć poczucie wykluczenia ze społeczności,bo masz jeszcze resztki zdrowego rozsądku.Codziennie piszą te bzdury,które niestety bzdurami nie są .To znane od czasów Goebelsa metody oddziaływania na psychikę tłumu.Wystarczy przeczytać "psychologię tłumu" Le Bona.Ludzie!!Trzymajcie się własnego rozumu i nie dajcie się ogłupiać!!!Macie całe życie pracować na zyski jakiegoś wsioka-dewelopera?????
kamuha
2017-04-24 22:23
"le trzeba pracować na własne mieszkanie?

Prawie 7 lat, " Jeśli trzeba pracować na mieszkanie 7 lat to znaczy że przez 7 lat nie masz pieniędzy na mieszkanie. Skoro ich nie masz to bierzesz kredyt. Skoro tak, to całkowity koszt inwestycji nie wynosi 100% a np. 130-160%. W związku z powyższym okres spłaty wzrasta. Rozumiem, że 7 lat jest pewnym założeniem, ale biorąc pod uwagę powyższe i to co w tekście czyli że ludzie nie przeznaczają całej wypłaty na spłatę bo mają również inne wydatki to okazuje się że Wspomniane 7 lat to wyimaginowana wartość nie mająca żadnego uzasadnienia.
krak
2017-04-24 20:07
klamstwo klamstwo klamstwo . pielegniarka w lubelskim cozl zarabia 3 tys brutto czyli 2 tys na reke wiec nie starczy jej zycia by zarobila na wlasne m. kopacz morawiecki kaczynski klamia
Pokaż wszystkie komentarze (8)