Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Za chwilę będziemy mieli wysyp inwestycji w ramach Mieszkania+"

227
Podziel się

Zbliżamy się do 1 mln metrów kwadratowych powierzchni działek w ramach programu Mieszkanie+ - poinformował w sobotę członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

"Za chwilę będziemy mieli wysyp inwestycji w ramach Mieszkania+"
(TOMASZ BOLT/EAST NEWS)
bDTuNqjp

Muszyński, który był gościem sobotniej rozmowy w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce, powiedział, że "za chwilę będziemy mieli wysyp inwestycji" w ramach programu Mieszkanie+. - Koniec tego roku i początek przyszłego roku to naprawdę nasza obecność już prawie we wszystkich miastach, które się zgłosiły z prawie całej Polski - dodał.

Ocenił, że program powinien działać w perspektywie 10, 20 lat. Dodał, że w poniedziałek planowane jest rozpoczęcie budów kolejnych inwestycji - w Gdyni i Wałbrzychu.

Przypomniał, że 23 marca br. ruszył konkurs dla architektów na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego w ramach programu Mieszkanie+. W konkursie przewidziano trzy nagrody i trzy wyróżnienia na łącznie 180 tys. zł.

bDTuNqjr

Zgodnie z założeniami konkursu, budynki mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za m kw.

Zobacz także: Zobacz także: jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?

W piątek zakończył się pierwszy etap konkursu, do drugiego etapu zakwalifikowało się 12 prac z 75.

bDTuNqjx

Zdaniem Muszyńskiego poziom prac był bardzo wysoki. - Można powiedzieć, że połowa to tak naprawdę ekstraklasa Polski - ocenił.

Jedna z najciekawszych - jego zdaniem - prac eliminowała klatki schodowe. - Ekonomia takich budynków jest znakomita, ponieważ eliminuje klatki schodowe jako te ciągi, które obciążają budżet inwestycji - mówił.

W innym projekcie - dodał - komórki lokatorskie umieszczono w przestrzeni przy schodach na każdym piętrze.

Zwrócił uwagę, że cena wymusza technologię i dlatego w większości projektów wykorzystano prefabrykaty, czyli budowanie z wykorzystaniem gotowych elementów, np. ścian czy stropów.

bDTuNqjy

Jak przypomniał Muszyński, pierwszy etap konkursu dotyczył teoretycznej działki. W kolejnym, uczestnicy będą mieli za zadanie opracować rozwiązanie dla konkretnej działki. Poinformował, że będzie to działka w Katowicach.

- Z tych 12 prac wybierzemy pierwsze, drugie, trzecie miejsce oraz trzy wyróżnienia. Z bazy tych sześciu zwycięzców będziemy korzystali przez najbliższy czas w innych również lokalizacjach - powiedział.

Zwycięzców oraz wyróżnionych uczestników konkursu poznamy 12 września podczas uroczystej gali połączonej z wystawą prac.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego. Program został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada on m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

bDTuNqjz

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi.

BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie+ w budowie będzie 10 tys. lokali.

bDTuNqjS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(227)
Tytan pracy
4 lata temu
No to dożyliśmy czasów, że ci co najmniej robią dla kraju dostają najwięcej. Cwane kupowanie głosów kosztem tych co tyrają 12h na dobę żeby utrzymać swój biznes, pracowników zus i budżet pisu. Paranoja.
wolność
4 lata temu
rozdawnictwo w cenie i tylko znowu skorzysta patologia a ty człowieku co zarabiasz przeciętnie dalej będziesz wynajmować mieszkanie bo nie będzie cię stać na kupno własnego! domy z kartonu, kołchozy o małych powierzchniach opłacane z moich podatków - nie godzę się na to
lok
4 lata temu
Można zrobić również jedną łazienkę na końcu korytarza dla wszystkich rodzin. Będzie naprawdę tanio.
bDTuNqjT
Bizneswoman27
4 lata temu
Te wszystkie programy pincet plus i klita plus są dla niezaradnego plebsu. Człowiek na poziomie buduje dom i nie wyciąga łapy po jałmuznę...
microszkop
4 lata temu
Tych co wpadli na ścieżką CENTRALIZACJI państwa powinno się zamknąć w domach BEZ KLAMEK !
...
Następna strona