Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mieszkanie dla Młodych z nowymi limitami. Jakie zmiany?

0
Podziel się:

Sprawdź, gdzie najłatwiej kupisz mieszkanie z państwową dopłatą, a gdzie jest o to najtrudniej.

Mieszkanie dla Młodych z nowymi limitami. Jakie zmiany?
(Maszewski/Reporter)

Na początku kwietnia przedstawiono nowe limity wysokości ceny mieszkania, które można kupić w programie Mieszkanie dla Młodych. W większości miejsc zmiana była niewielka i nie wpłynie znacząco na sytuację nabywców własnego M4 - analizuje firma Home Broker.

Największy wzrost limitu, bo o 6,3 proc., nastąpił w Olsztynie - tam w drugim i trzecim kwartale będzie można kupić mieszkanie z dopłatą za maksymalnie 5465,35 zł za mkw. W województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim oraz w stolicach tych województw limity zostały zwiększone o 2-3 proc. Największy spadek zanotowano w Rzeszowie, gdzie od 1 kwietnia limit wynosi 4049,65 zł - to o 6,9 proc. mniej niż do tej pory. Obniżka dotyczy też Łodzi (4,3 proc.) oraz Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry (o 2,4 proc.). Kilkuprocentowe obniżki ogłoszono też w gminach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Łodzi i Rzeszowa.

Nominalnie najwyższe limity są w Warszawie - to największy rynek nieruchomości w kraju i ceny mieszkań są tu wyższe niż w innych miastach. Od 1 kwietnia jest to 6588,32 zł (o 0,1 proc. więcej niż przez poprzednie pół roku). W Poznaniu maksymalny pułap cenowy to 5924,60 zł. W przedziale od 5 do 5,5 tys. zł mieszczą się limity dla Olsztyna, Gdańska, Wrocławia i Krakowa.

Co istotne, limity nie pokrywają się z cenami nieruchomości w poszczególnych miastach. Ewenementem w skali kraju jest Olsztyn, w którym limit MdM jest o 15 proc. wyższy od średniej ceny na rynku pierwotnym (przeciętnie 4752 zł za mkw.). W takiej sytuacji są jeszcze mieszkańcy Zielonej Góry - tam limit przewyższa ceny o 7,1 proc. Odwrotna sytuacja jest w Krakowie, Rzeszowie i Opolu, gdzie limit jest niższy od przeciętnych cen odpowiednio o 22, 19,6 i 18,2 proc.

Jak zauważa w analizie firma Home Broker, dostępność programu MdM w poszczególnych miastach jest bardzo różna. W niektórych bez większych trudności można znaleźć mieszkania spełniające warunki ustawy o MdM, nawet w pobliżu centrum, w innych nie jest to łatwe, nawet na peryferiach.

Tymczasem dobiegają końca prace nad nowelizacją ustawy o MdM, która ma m.in. zwiększyć kwoty dofinansowania dla rodzin wielodzietnych. Przykładowo, rodzina z trójką dzieci może dziś dostać prawie 45 tys. zł dofinansowania, po zmianach ma to być niemal 118 tys. zł. Pozostałe planowane zmiany to m.in. dopuszczenie do programu mieszkań spółdzielczych oraz powstałych w wyniku adaptacji lub przebudowy dotychczasowej nieruchomości. Według Home Broker zmiany mają wejść w życie na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2015 roku.

Programu Mieszkanie dla Młodych działa od stycznia 2014 roku. Jak wynika z analizy, najlepszym miesiącem, jeśli chodzi o wartość wniosków o rządowe dopłaty, które zostały złożone w Banku Gospodarstwa Krajowego, był tegoroczny marzec. Z danych BGK wynika, że była to kwota 46,8 mln zł. W całym pierwszym kwartale 2015 roku łączna kwota dopłat zawarta w złożonych wnioskach przekroczyła 105 mln zł. To o 7,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)