Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstaje "wielki właściciel ziemi". Będzie podstawą działania Mieszkania+

37
Podziel się:

Powstaje nowy wielki właściciel gruntów w Polsce, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości. Firmy należące do Skarbu Państwa przekażą do KZN grunty, którymi dotąd dysponowały. To zwiększa szanse na realizację rządowego programu Mieszkanie Plus, ale oznacza też centralizację władzy nad budownictwem.

Powstaje "wielki właściciel ziemi". Będzie podstawą działania Mieszkania+
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Powstaje nowy wielki właściciel gruntów w Polsce, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości. Firmy należące do Skarbu Państwa przekażą do KZN grunty, którymi dotąd dysponowały. To zwiększa szanse na realizację rządowego programu Mieszkanie+, ale oznacza też centralizację władzy nad budownictwem.

- Teoretycznie możemy mieć nadzieję, że zwiększy się liczba dostępnych mieszkań, ale jednocześnie programy realizowane centralnie bardzo często rozmijają się z rzeczywistymi, lokalnymi potrzebami - mówi Kuba Karliński z zarządu Magmillon.

Zasób będzie pełnił funkcję banku ziemi, czyli zacznie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe - zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

KZN będzie w trybie przetargów przekazywał w użytkowanie wieczyste nieruchomości na cele budownictwa mieszkaniowego pod określonymi warunkami. Jednak każdorazowo KZN będzie musiał uzyskać od ministra właściwego ds. budownictwa zgodę na przeprowadzenie przetargu. Więcej o KZN można przeczytać tutaj.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MarketNews24
KOMENTARZE
(37)
bzdurnik
5 lata temu
Wiedziałem, że po utworzeniu Państwowego Przedsięborstwa "Wody Polskie" przyjdzie czas na utworzenie Państwowego Przedsięborstwa "Ziemie Polskie". I kolejne stanowiska dla dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników, wicekierowników, ich sekretarek i kierowców...
Le
5 lata temu
Kiedy przetargi na pierwsze hektary? i jak sobie zapewnią w planach zagospodarowania budowlane przeznaczenie?
Jan s.
5 lata temu
Zrobią centrale zatrudnia swoich izcentrali będą decydować o budowie mieszkań w gminie.na krancach POLSKI A gdzie jest wladza A zapomnialem w pisowskiej garści A MIESZKAŃ dla 2 sortu jak nie było tak i NIEMA
Karol
5 lata temu
To jest chore !!!! Nie wiem w jakim kraju na świecie istnieje centrala budownictwa. PRL to przy tym programie był gospodarką wolnorynkową. Nie wiem jakie jeszcze pomysłu rodem z komunistycznej Polski zafundują nam prawdziwi Polacy z PIS.
yubu7i
5 lata temu
kosciol katolicki najwiekszym wlascicielem ziemi w pislandzie.....złodzieje-jedni i drudzy
...
Następna strona