Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Uszczelnienie systemu podatkowego szkodzi programowi Mieszkanie+. Resort finansów obiecuje naprawić błąd

Uszczelnienie systemu podatkowego szkodzi programowi Mieszkanie+. Resort finansów obiecuje naprawić błąd

Minsiter infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i minister finansów Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Rafał Guz
Minsiter infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i minister finansów Mateusz Morawiecki.

Miało być kolejne uszczelnienie systemu podatkowego, wyszło przypadkowe uderzenie w podstawy rządowego programu Mieszkanie+. Szykowany 19-procentowy podatek od darowanych Skarbowi Państwa lub samorządom nieruchomości może zniechęcić takie spółki jak PKP do zasilania Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Jak pisze "Puls Biznesu", Ministerstwo Finansów opracowało zmiany w przepisach podatkowych zakładające wprowadzenie 19-proc. podatku CIT od rynkowych wartości zbywanych rzeczy, praw majątkowych i usług.

Celem resortu Mateusza Morawieckiego jest zniechęcenie spółek kapitałowych do stosowania optymalizacji podatkowej polegającej na nieodpłatnym przekazywaniu rzeczy lub praw.

Autorzy tych przepisów nie wzięli jednak pod uwagę tego, że nieodpłatne przekazywanie Skarbowi Państwa lub samorządom nieruchomości należących do państwowych spółek, głównie PKP, jest jednym z fundamentów programu Mieszkanie+.

Wideo: program Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

 

 

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit napisał list do wiceministra finansów Pawła Gruzy, w którym ostrzegł, że nowy podatek obejmie także spółki przekazujące grunty do Krajowego Zasobu Nieruchomości, stanowiącego bazę programu Mieszkanie+.

"Realizacja słusznej idei uszczelnienia systemu podatkowego nie może zniechęcać do przekazywania nieruchomości niepotrzebnych danemu podmiotowi na rzecz Skarbu Państwa" - napisał Szmit. Jak dodał, może to "wywołać negatywne skutki finansowe dla PKP i negatywnie wpłynąć na realizację przez gminy inwestycji w dziedzinie transportu".

Projekt MF zakłada, że w przypadku zbycia danej rzeczy "bez uzasadnienia ekonomicznego" poniżej ceny rynkowej lub nieodpłatnie, fiskus określi przychód w wysokości wartości rynkowej i naliczy 19 proc. podatek.

W przypadku gruntów przekazywanych do Krajowego Zasobu Nieruchomości przez państwowe spółki kwoty podatku osiągnęłyby taki poziom, że mogłyby zachwiać ich pozycją finansową. W takiej sytuacji mało która spółka zdecydowałaby się na przekazanie gruntów pod państwowe budownictwo.

Ministerstwo Finansów przyznało, że popełniło błąd i obiecało go naprawić. Wiceszef resortu finansów w odpowiedzi udzielonej swojemu odpowiednikowi z resortu budownictwa zadeklarował, że kwestionowany przepis zostanie zmieniony tak, aby przypadek nieodpłatnego przekazania rzeczy, praw lub świadczenia usług obejmował wyłącznie ściśle określone sytuacje, z którymi wiąże się zagrożenie optymalizacji podatkowej".

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
monek
2018-08-10 12:24
Zachłanność to podstawowa cecha dojnej zmiany i jak już zaczynają doić to nie oglądają się na konsekwencje. Pan premier przoduje w błyskotliwym wprowadzani bzdurnych pomysłów.
MORAWIECKI ...
2018-08-10 11:38
DLACZEGO NA STACJI BENZYNOWEJ NIE MOGĘ ZAPŁACI PODZIELNEJ KWOTY ROZLICZENIOWEJ
JAK ZAPŁACIĆ PODZIELNA KWOTĘ NA STACJI BENZYNOWEJ - znasz odpowiedź to napisz
Wacław
2017-09-11 10:34
Ostatnie zdanie zatrważające...Aż strach się bać! Tak się składa, że tylko firmy zarejestrowane poza granicami naszego kraju mogą zapewnić sobie w kraju normalny byt i swoim pracownikom. Od momentu kiedy zmieniłem rezydencje podatkową na Cypr to śpię spokojniej.
Pokaż wszystkie komentarze (14)