Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent podpisał Mieszkanie+. Powstanie 30 tys. mieszkań w 10 lat

133
Podziel się

30 tys. mieszkań na wynajem powstanie w ciągu dziesięciu lat. Prezydent podpisał właśnie ustawę, która na to pozwoli. - Zmiany pozwolą na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków - uważa minister budownictwa Andrzej Adamczyk.

Prezydent podpisał Mieszkanie+. Powstanie 30 tys. mieszkań w 10 lat
(Bartosz Wawryszuk)
bEaeQXRx

- Konsekwentnie realizujemy cele Narodowego Programu Mieszkaniowego. Zmiany w systemie wspierania budownictwa społecznego pozwolą na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Rozwiązania zawarte w nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego realizują założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) w ramach II filaru programu Mieszkanie+.

"Uruchomienie zintegrowanego programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego, uwzględniającego dostępne instrumenty wsparcia i efekty zmian planowanych w otoczeniu regulacyjnym" - poinformowało MIB w komunikacie.

bEaeQXRz
Zobacz także: Kto dostanie Mieszkanie+? Zobacz wideo:

Ustawa eliminuje bariery w ubieganiu się o finansowanie zwrotne przez inwestorów w ramach rządowego programu popierania budownictwa czynszowego. W ramach tego programu planuje się w perspektywie 10 lat budowę 30 tysięcy mieszkań na wynajem.

"Zmiany w zasadach realizacji programu mają na celu ułatwienie inwestorom realizacji przedsięwzięć poprzez dopuszczenie możliwości finansowania budowy mieszkań spółdzielczych lokatorskich" - dodano w komunikacie.

bEaeQXRF

Ponadto umożliwiono finansowanie budowy dodatkowych powierzchni użytkowych (np. pomieszczeń rekreacyjnych czy ambulatoryjnych), które będą służyły zaspokajaniu potrzeb osób starszych, co stanowi realizację założeń NPM w kontekście mieszkaniowej polityki senioralnej. Koszty związane z ich utrzymaniem będą ponosić najemcy w równych częściach.

Mieszkania nie tylko dla rodzin z dziećmi

W noweli ustawy "zrezygnowano z obowiązku zawarcia w treści umowy pomiędzy kredytobiorcą a gminą zobowiązania, wskazującego minimalną liczbę lokali mieszkalnych utworzonych w wyniku realizacji przedsięwzięcia, których najemcami będą osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko" - poinformował resort. Dotychczas było to co najmniej 50 proc. wszystkich lokali.

Preferencje dla osób wychowujących dzieci zostaną jednak zachowane dzięki wzmocnieniu wagi kryterium punktowego "Adresowanie nowych mieszkań do osób wychowujących dzieci" - podczas ubiegania się o dofinansowanie.

bEaeQXRG

W celu ułatwienia finansowania zadań w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, podwyższono z 25 proc. do 30 proc. maksymalny poziom kwoty partycypacji najemcy w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.

W ustawie podwyższono także limity dochodowe uprawniające do najmu lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy z budową lokalu było związane zawarcie umowy partycypacji na poziomie nie niższym niż 10 proc. Wcześniej przepisy były na tyle nieprecyzyjne, że egzekwowanie czynszu od najemcy (np. gdy ten straci pracę) mogło by być trudne.

Zarobisz więcej? Nie podniosą ci czynszu

"Szczególnie ważną zmianą jest przyjęcie bardziej elastycznych zasad w przypadku przekroczenia przez najemcę określonych w ustawie progów dochodowych. Zrezygnowano m.in. z obowiązku podwyższania stawki czynszu w przypadku niewielkiej nadwyżki uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe dochodów" - poinformowało MIB.

Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie efektywności zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób spełniających warunki do najmu lokalu mieszkalnego powstałego z udziałem finansowania zwrotnego. Nowe rozwiązania przyczynią się także do zwiększenia zainteresowania udziałem w programie inwestorów.

bEaeQXRH

Uchwałę ws. NPM rząd przyjął we wrześniu 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

NPM jest oparty na trzech filarach, mających pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych. Te trzy filary to: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej Mieszkanie+), wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (IKM) oraz społeczne budownictwo czynszowe.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

bEaeQXSa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(133)
roz_mak
4 lata temu
budowane na kradzionym bo tereny przekazywane pod budowy są WSPÓLNE a zysk będą miały jednostki
Życzliwy Pols...
4 lata temu
Miejmy nadzieję, że za 10 lat i ślad po zbrodniczym PiS zaginie, ponieważ będą mieli apartamenty w kamieniołomach i w ciupach.
primjack
4 lata temu
A co to zandberg pokazywał ostatnio ? Ze mogą cie z rakiego mieszkania wyrzucić na pysk pod most ? Bez podania przyczyn ? Czy jakos tak ...
bEaeQXSb
gar
4 lata temu
Maniek podpisał ustawę...
mirek
4 lata temu
3 mil już Kurdupel "wybudował" teraz doda jeszcze 30 tys - nono niezły budowniczy z niego zna się na robocie dziadyga
...
Następna strona