Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|

Miliony złotych na sport niepełnosprawnych

6
Podziel się:

Polscy sportowcy w historii igrzysk paraolimpijskich wywalczyli już ponad 700 medali. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie programy wspierające finansowo niepełnosprawne dzieci i młodzież.

Złoty medalista w jeździe na czas i srebrny w wyścigu ze startu wspólnego w kolarstwie na handbike'ach Rafał Wilk
Złoty medalista w jeździe na czas i srebrny w wyścigu ze startu wspólnego w kolarstwie na handbike'ach Rafał Wilk

Polscy sportowcy w historii igrzysk paraolimpijskich wywalczyli już ponad 700 medali. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie programy wspierające finansowo niepełnosprawne dzieci i młodzież.

Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio w 2016 roku polscy sportowcy wywalczyli aż 39 medali, w tym 9 złotych. Z tym wynikiem biało-czerwoni znaleźli się na 10 miejscu w kwalifikacji medalowej. Pokonaliśmy m.in. takie sportowe potęgi jak Francja, czy Hiszpania. W sumie od 1972 roku na imprezach tej rangi - letnich i zimowych Igrzysk Paraolimpijskich zdobyliśmy ponad 700 medali! Jak to możliwe?

Milionowe granty na sport

Największy wpływ na ten sukces ma praca samych zawodników i trenerów. Nie bez znaczenia jest także rola sponsorów, którzy nie inwestują jedynie w sport wyczynowy osób dorosłych, ale również pomagają niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, która później może reprezentować nasz kraj na Igrzyskach.

Służy temu m.in. program Polskie Nadzieje Olimpijskie - wspólna inicjatywa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, firmy Procter & Gamble, Telewizji Polsat, Fundacji Polsat oraz agencji Grey Group Poland. Program wspiera finansowo organizacje i zrzeszenia sportowe, szkoły sportowe, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty zajmujące się organizacją zajęć sportowych.

Podczas tegorocznej, 3. edycji Polskich Nadziei Olimpijskich rozdano granty o łącznej wartości ponad 890 tys. złotych. W sumie w ramach dotychczasowych edycji programu Polskie Nadzieje Olimpijskie wręczono granty 59 ośrodkom sportowym dedykowanym zdrowym dzieciom i młodzieży oraz 19 grantów dla dzieci i młodzieży chorej i niepełnosprawnej - łącznie niemal 3,6 milionów złotych.

Program ceni innowację

Kto miał szansę na wsparcie? Komisja grantowa kierowała się m.in. innowacyjnością działania.

Za przykład uchodzić może projekt „Strzał w dziesiątkę” nagrodzony w tegorocznej edycji, a utworzony przez Stowarzyszenie „WARTO BYĆ RAZEM”.

Jego głównym celem jest propagowanie i upowszechnianie wiedzy na temat sportu osób niepełnosprawnych. Tu kluczową dyscypliną jest strzelectwo laserowe dźwiękowe – dyscyplina dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Jak to możliwe, że niewidomi zajmują się w ogóle strzelectwem? Luneta zainstalowana na karabinie przetwarza światło z lampy nad tarczą strzelecką na dźwięk. W ten sposób niewidomi mogą oddać celny strzał. Polacy w tej młodej dyscyplinie zdobywali już tytuły Mistrzów Świata!

Lepiej czas spędzać na ćwiczeniach niż w szpitalu

By Polacy wciąż odnosili sukcesy w paraolimpijskich dyscyplinach i w sporcie niepełnosprawnych, potrzebne jest wsparcie także najmłodszych zawodników. Tyle, że w tej sytuacji sportowe sukcesy nie zawsze są na pierwszym miejscu.

- Sport dla dzieci niepełnosprawnych nie tylko rozwija fizycznie, ale daje też możliwość kontaktu z rówieśnikami, dokonania czegoś samodzielnie, udowodnienia czegoś swoją ciężką pracą – mówi Natalia Koperska, psycholog sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

- Pomaga również przełamywać bariery, głównie psychiczne. To też świetna sprawa dla rodziców, którzy mogą razem spędzać czas z dziećmi nie w szpitalu, czy na rehabilitacji, a właśnie w przyjemny sposób ćwicząc razem.

Zdaniem Natalii Koperskiej sport uczy również umiejętności przydatnych w życiu. Pokazuje, że nic nie jest za darmo i to od mojej pracy zależy, co osiągnę i jak daleko dojdę.

- Sport uczy także szacunku. Tutaj osoba trenera jest niezwykle ważna, bo trener uczy szacunku do drugiej osoby, do rywala, a także do osób starszych. Takiego szacunku nam coraz częściej brak na co dzień – dodaje Koperska.

Także Małgorzata Mejer, odpowiedzialna za program Polskie Nadzieje Olimpijskie w Procter & Gamble przekonuje, że wspieranie sportu - szczególnie osób niepełnosprawnych – przynosi efekty na wielu różnych polach.

- Dzięki temu programowi mamy możliwość wspierania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w realizowaniu ich sportowych pasji m.in. w kajakarstwie, szermierce, judo czy jeździectwie. Jesteśmy dumni, że dziś dzięki naszemu programowi możemy choć w niewielkim stopniu wspierać najmłodszych w pokonywaniu własnych barier, a być może za kilka lat będziemy te osoby oglądać na paraolimpijskim szczycie – mówi Mejer.

Partnerem tekstu jest Program Polskich Nadziei Olimpijskich

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
wiem co pisze
7 lat temu
Udział osoby niepełnosprawnej obojętnie w jakiej dyscyplinie jest czymś wspaniałym. Każda z osób niepełnosprawnych robi wszystko trenując aby jak najlepiej wypaść na każdej rangi zawodów. Teraz pod kierownictwem pana obecnego pana prezesa zmieniło się bardzo dużo na korzyść zawodników pod każdym względem. Większość osób mam na myśli trenerów i osób decydujących o sporcie robią wiele aby było dobrze. Jedyną osobą do której mam zastrzeżenia to trenerka kadry tenisa stołowego, dla tej pani przyszedł czas, aby odpoczęła. Może zna temat tenisa ale podejście do zawodników fatalne i niesprawiedliwe. Pozdrawiam
Ptynio
7 lat temu
Zapomnieli dodać Radwańską.
Teresa
7 lat temu
Super. Ludzie nie rezygnują z rywalizacji o walki o sukcesy pomimo niesprawności. Powodzenia!
emeryt
7 lat temu
99% mających coś przeciwko paraolimpijczykom nie było by w stanie wygrać jednego seta w tenisie stołowym z Natalią Partyką i nie zdają sobie sprawy ile to jest wyrzeczeń i ciężkiej pracy na treningach żeby osiągnąć taki poziom
Glod
7 lat temu
Polityczna poprawność nakazuje zachwycać się paraolimpijczykami