Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller w szpitalu. "Zdrowie to nie towar"

0
Podziel się:

Przedstawił główne założenia programu komitetu SLD Lewica Razem w wyborach samorządowych.

Miller w szpitalu. "Zdrowie to nie towar"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Niezgoda na prywatyzację placówek medycznych oraz zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej to główne założenia programu komitetu SLD Lewica Razem w wyborach samorządowych. Szef Sojuszu Leszek Miller przedstawił je przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Miller podkreślił, że program komitetu SLD Lewica Razem opiera się na czterech filarach: mądrze, zdrowo, bezpiecznie i samorządnie. Na konferencji zorganizowanej przed siedzibą Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przewodniczący SLD omówił punkty programu związane z ochroną zdrowia.

_ - Szpital to nie fabryka, a zdrowie nie jest towarem. Jesteśmy za rynkową gospodarką ale nie za rynkowym społeczeństwem, w którym dostęp do dobrze zorganizowanej ochrony zdrowia oparty byłby na mechanizmach zysku. Zysk w ochronie zdrowia często oznacza śmierć - tego trzeba uniknąć. Dlatego jesteśmy przeciw prywatyzacji szpitali i przeciw wycofywaniu się państwa z odpowiedzialności za stan zdrowia własnych obywateli _ - powiedział lider SLD.

Wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz przedstawiła konkretne rozwiązania komitetu dotyczące ochrony zdrowia. Jak podkreśliła w ramach samorządowych programów zdrowotnych można doprowadzić do skrócenia kolejek do specjalistów.

_ Zdaniem SLD, Narodowy Fundusz Zdrowia powinien finansować wyłącznie publiczną służbę zdrowia. Wstrzymamy prywatyzacje i komercjalizację szpitali. Uważamy, że powinny one zostać przekształcone w spółki użyteczności publicznej działające na zasadzie non profit. Zarządzanie szpitalami powinno odbywać się na poziomie wojewódzkim _ - zaznaczyła.

Piechna-Więckiewicz dodała, że nowatorskim pomysłem komitetu SLD Lewica Razem jest projekt uruchomienia w każdym powiecie dziennych ośrodków pomocy medycznej dla seniorów oraz bezpłatnej geriatrycznej opieki telemedycznej. Samorządowe programy zdrowotne mają też zagwarantować powrót opieki lekarskiej i stomatologicznej do szkół.

Jak dodała, SLD jako pierwsze ugrupowanie w Polsce zabiegało o dofinansowanie procedur in vitro. _ Jesteśmy za świecką służbą zdrowia, która bez względu na przekonania lekarzy chroni dobro każdego pacjenta w zgodzie z literą prawa _ - powiedziała.

Miller wezwał liderów wszystkich _ poważnych ugrupowań _ ubiegających się o mandaty w wyborach samorządowych do udziału w debacie na temat ochrony zdrowia. _ To mogłoby pomóc tej kampanii i skierować ją na drogę bardziej merytoryczną _ - ocenił.

Rzecznik SLD Dariusz Joński podkreślił, że konferencja została zorganizowana w Łodzi, ponieważ - według ostatniego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - woj. łódzkie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce pod względem poziomu życia ochrony zdrowia mieszkańców. Spotkanie odbyło się przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki, ponieważ - przypomniał Joński - ta podlegająca Ministerstwu Zdrowia placówka ma prawie ćwierć miliarda zł zadłużenia.

Joński dodał, że obecnie rodzice chorych dzieci prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup płucoserca, na co potrzeba 600 tys. zł, a zebrane jest 200 tys. Rzecznik Sojuszu zaapelował do premier Ewy Kopacz, aby znalazła w budżecie środki na ten cel.

Czytaj więcej w Money.pl
Grzegorz Napieralski zdradza, po co SLD startuje w wyborach _ To, być może, ostatnie lata, kiedy tak wielkie pieniądze będą płynąć do naszego regionu _.
Miller wskazał problem "numer jeden" Szef SLD ujawnił, najważniejsze punkty edukacyjnego programu tej partii w najbliższych wyborach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)