Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
20.03.2017 12:45

Minimalna stawka godzinowa. "Kreatywność "biznesmenów" jest przerażająca"

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 220 kontroli dotyczących wypłacania minimalnej stawki godzinowej. Do końca marca ma przeprowadzić w sumie 900 takich kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Mimo że przepisy o minimalnej stawce godzinowej obowiązują od 1 stycznia, niektórzy pracodawcy wciąż nie dostosowali się do zmian. Trwa akcja NSZZ "Solidarność" i Państwowej Inspekcji Pracy pod hasłem "13 złotych i nie kombinuj".

Jak podkreślił rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski, kilkanaście procent pracodawców nie przestrzega nowych przepisów. Jak wyjaśnił, 80-85 procent pracodawców postępuje uczciwie, płacąc za godzinę nie mniej niż 13 złotych brutto, czyli około 9,7 złotych netto.

- Te kilkanaście procent nieuczciwych stanowi bardzo poważny margines, czasami głęboko patologiczny - powiedział Marek Lewandowski. Według niego, kreatywność niektórych tak zwanych "biznesmenów" jest przerażająca. Od przykładu sprzątaczki, która co prawda otrzymuje 13 złotych za godzinę pracy, ale musi zapłacić 500 złotych za wydzierżawienie odkurzacza czy pracownika ochrony, który płaci za wydzierżawienie munduru poprzez fikcyjne kary aż po ordynarne oszukiwanie na godzinach i płacenie mniej niż 13 złotych za godzinę pracy. Z czymś takim trzeba oczywiście bezwzględnie walczyć - zaznaczył Marek Lewandowski.

Przypomniał, że przypadki zaniżania minimalnej stawki godzinowej można zgłaszać na stronie https://www.tysol.pl/. Można też składać skargi w oddziałach Państwowej Inspekcji Pracy.
Jak powiedziała rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, do tej pory do oddziałów wpłynęło kilkaset skarg. Inspekcja otrzymała też 500 sygnałów od "Solidarności": Danuta Rutkowska zaznaczyła, że wsparcie "Solidarności", która ma swoje struktury w całym kraju, jest Inspekcji bardzo potrzebne.

Podkreśliła, że związkowcy najlepiej wiedzą, co dzieje się w zakładzie i w przypadkach łamania prawa można szybko i skutecznie podjąć interwencję. Dodała, że Inspekcja zawsze podkreśla, że tam gdzie są związki, tam pracuje się najlepiej.

Rzeczniczka poinformowała, że Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 220 kontroli dotyczących wypłacania minimalnej stawki godzinowej. Do końca marca ma przeprowadzić w sumie 900 takich kontroli. Do końca tego roku planuje zaś przeprowadzić jeszcze 20 tysięcy kontroli prawidłowości stosowania minimalnej stawki godzinowej. Mimo że pierwsza kontrola inspektora ma charakter przede wszystkim instruktażowy, to ponowna kontrola ujawniająca nieprawidłowości grozi karą nawet do 30 tysięcy złotych grzywny.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą między innymi rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też na przykład zleceniobiorców, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadania, a ich wynagrodzenie zależy wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2017

gpmoi drodzy tak strasznie narzekacie na pracodawców jacy to są straszni ludzie ,,otwierajcie swoje firmy zatrudnijcie ludzi i zobaczyć jaki to jest … Czytaj całość

20-03-2017

GizmoI o co ten krzyk? O to, że rzeczywistość nie nagina się do komunistycznych fantazji obecnego (lewicowego przecież) rządu? Jeśli czyjaś praca nie jest … Czytaj całość

20-03-2017

Kolohahaha Skandal ? To zwykła kradzież ! Pracodawca dał podwyżki do 13 zł na godz , ale za to zabiera im kasę za niby dzierżawę sprzętu czyli zarabiają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (141)