Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minimalna stawka godzinowa. Prezydent podpisał ustawę

142
Podziel się

Od 2017 roku za godzinę pracy nie wolno będzie płacić mniej niż 12 zł, a po waloryzacji - około 13 zł - przewiduje nowelizacja ustawy o minimalnej stawce godzinowej za pracę, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Minimalna stawka godzinowa. Prezydent podpisał ustawę
(East News)
bEqKdtNN

W podpisanej 5 sierpnia ustawie zapisano, że minimalna stawka wyniesie 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku - w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego (zgodnie z propozycją rządu - 2 tys. zł brutto), również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana.

W kolejnych latach kwota będzie podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji dotyczących wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

Zgodnie z ustawą dodatek za pracę w porze nocnej nie będzie wliczany do wynagrodzenia.

bEqKdtNP

Stawka godzinowa ma obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wynagrodzenie wynikające z zastosowania minimalnej stawki godzinowej ma być wypłacane w formie pieniężnej, co najmniej raz w miesiącu. Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

Minimalna stawka nie będzie dotyczyła też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu. Zdaniem twórców ustawy w praktyce oznacza to, że nowe przepisy będą dotyczyć m.in. pracowników firm ochroniarskich i sprzątających, którzy mają szczególnie niskie stawki wynagrodzeń.

bEqKdtNV

Państwowa Inspekcja Pracy - na mocy ustawy - uzyska prawo do kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia bez uprzedzenia przedsiębiorców i o każdej porze dnia i nocy. W godzinach pracy kontrolowanego podmiotu bez uprzedzenia PIP będzie mogła prowadzić kontrolę wypłacania minimalnego wynagrodzenia za zlecenia lub świadczenie usług. PIP ma kontrolować, czy podmiot kontrolowany wypłacił minimalną stawkę godzinową, będzie też mogła wydać polecenie wypłaty wynagrodzenia w wymaganej wysokości.

W ustawie przewidziano także sankcje za naruszenie nowych przepisów. Za wypłacanie wygrodzenia w wysokości niższej od obowiązującej minimalnej stawki godzinowej będzie grozić kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Z ustawy wykreślono też zmniejszenie - do 80 proc. - kwoty minimalnego wynagrodzenia dla młodych pracowników.

Ustawa i stawka godzinowa wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., ale część przepisów wcześniej - w dniu ogłoszenia ustawy i 1 września br.

bEqKdtOq
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(142)
krzysiek391
5 lata temu
minimalna stawka powinna wynosić nie 13 zł tylko 40 zł i w ten sposób byśmy wyszli z kryzysu,podstawowa pęsjia powinna wynosić co naj mniej 6 tyś,dlaczego a dla tego ze jedzenie chemia tam jest tańsza o połowę jak u nas
Mała firma
5 lata temu
Dla mnie (pracodawcy) nie jest problemem dźwignąć wynagrodzenie o 10-20%. Tylko czy wy , którzy najgłośniej krzyczą zapłacą u mnie za towar , czy usługę o 20% wiecej ?????
ciekawy
5 lata temu
Te 12 zl to oczywiscie bez podatku czy trzeba odliczyc
bEqKdtOr
Gaweł
5 lata temu
PIS chętnie płaci z nie swojej kasy a kiedy będą emerytury obiecane po 40 latach składkowych dla chętnych.
Ryszard 35
5 lata temu
Czyli podwyżka minimalna krajowa to tylko 1 492,40 zł .Niech każdy poseł i senator spóbuje przeżyć chociaż rok,będzie to lekcja ekonomii i gospodarności.Proszę o szczegółowe wyliczenie z podaniem asortymentów i cen jednostkowych.Próba przeżycia już była przez redaktorów TVP kilka lat temu,to forsy starczyło na 2 tygodnie,a później głód (szczaw i mirabelki).Wyrównać wszystkim pracownikom jednakową minimalne wynagrodzenie w Unii Europejskiej.bo coraz więcej jest eurosierot.
...
Następna strona