Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister grozi lekarzom. NFZ publikuje numery infolinii dla pacjentów

0
Podziel się:

- Zrobimy wszystko, by udręka fundowana przez Porozumienie Zielonogórskie raz na zawsze się skończyła - powiedział Bartosz Arłukowicz.

Minister grozi lekarzom. NFZ publikuje numery infolinii dla pacjentów
(PAP/Jacek Turczyk)

Coraz więcej lekarzy rodzinnych podpisuje umowy z NFZ, informuje resort zdrowia. Według jego szefa pacjenci nie pozostaną bez opieki. Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz powiedział, że do Narodowego Funduszu Zdrowia cały czas spływają umowy podpisane z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. _ - Chciałbym podziękować tym lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy nie dali się zmanipulować swoim działaczom - _ powiedział Arłukowicz.

aktualizacja 16:18

Minister zdrowia poinformował, że na stronach NFZ zostanie opublikowana lista przychodni, w których _ lekarze postanowili zatrzasnąć drzwi przed swoimi pacjentami _.

Według danych resortu, w dwóch powiatach na 380 w Polsce nie podpisano umowy z żadną przychodnią POZ i pacjentom pozostanie nocna pomoc lub szpital. W sumie umowy podpisało dotąd 74 procent lekarzy. Wśród nich 329 przychodni Porozumienia Zielonogórskiego. W sumie jest ich 13 tysięcy.

_ - Chciałbym podziękować tym lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy nie dali się zmanipulować swoim działaczom, przeanalizowali proponowane przez resort warunki, lepsze stawki finansowe i dostrzegli, że przekazujemy ponad 1 mld złotych dodatkowego finansowania - _powiedział.

Zapewnia, że warunki zaproponowane lekarzom warunki są bardzo dobre. Jego zdaniem wielu lekarzy docenia, że po raz pierwszy od 2008 roku stawka za jednego pacjenta wzrosła z 96 do 136 złotych. Dla tych, którzy wykonują więcej badań stawka rośnie do 140 złotych. Ci lekarze, którzy zlecają szczególnie dużo badań mogą liczyć na stawkę w wysokości 144 złotych.

Fundusz będzie publikował też listę lekarzy, którzy od 2 stycznia będą świadczyli podstawową opiekę zdrowotną.

Minister Arłukowicz zachęca pacjentów, którzy nie otrzymają pomocy po Nowym Roku, aby zmieniali swoich lekarzy rodzinnych. _ - Zrobimy wszystko, by udręka fundowana co roku przez Porozumienie Zielonogórskie się raz na zawsze skończyła - _ dodał na konferencji prasowej.

NFZ czeka do północy, a potem...

_ - Lekarze, którzy nie podpiszą umów do końca roku, będą musieli na nowo zebrać deklaracje pacjentów - _ zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Przypomniał też, że lekarze, którzy nie będą mieli zawartych kontraktów, nie mają co liczyć od stycznia na finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Minister zachęca pacjentów, którzy nie otrzymają pomocy po Nowym Roku, aby zmieniali swoich lekarzy rodzinnych.

Oddziały NFZ w 13 województwach będą pracować do północy - to ostatni dzień na podpisanie umów na 2015 r. przez lekarzy POZ. Umów nie zamierzają podpisać m.in. lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim.

Jak informuje NFZ, do godz. 24 dla świadczeniodawców POZ będą pracować oddziały w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim. Wcześniej NFZ informował, że oddziały te będą pracować do godz. 20.

W pozostałych województwach, tj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim umowy na 2015 r. aneksowały wszystkie placówki POZ.

Według danych MZ, kontrakty na 2015 r. podpisało 70 proc. placówek POZ.

Według zapowiedzi Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia _ Porozumienie Zielonogórskie _, zrzeszeni w niej lekarze nie otworzą gabinetów 2 stycznia. PZ argumentuje, że warunki kontraktowania świadczeń na 2015 r. proponowane przez resort zdrowia i NFZ są niekorzystne. Do lekarzy zrzeszonych w PZ zapisanych jest ok. 12 mln pacjentów.

Umów na 2015 r. prawdopodobnie nie podpisze też część lekarzy należących do Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Zarząd tej organizacji decyzję w tej sprawie pozostawił swoim oddziałom wojewódzkim, a część z nich - m.in. śląski, lubuski, pomorski, dolnośląski, lubelski i podlaski - rekomendowała swoim członkom, by umów nie podpisywali. Podpisanie umów na 2015 r. rekomendowały zaś oddziały małopolski i zachodniopomorski, a mazowiecki decyzje te pozostawił dyrektorom placówek.

Od nowego roku resort zdrowia chce zredukować liczbę wskaźników korygujących stawkę kapitacyjną (czyli kwotę, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką). Jednocześnie wzrosnąć ma stawka podstawowa - z 96 zł do 136,80 zł rocznie za pacjenta. Od 1 lipca ma to być 140,04 zł (jeżeli lekarz POZ będzie wykonywał i sprawozdawał wybrane badania), a od 1 października - 144 zł przy wykonywaniu odpowiedniej liczby badań diagnostycznych. Zwiększą się jednak obowiązki lekarzy rodzinnych - w związku z wejściem w życie pakietu onkologicznego.

Plan B

W obliczu braku porozumienia z PZ minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że zostanie wprowadzony plan B. Zakłada on, że pacjentów z powiatów, w których po Nowym Roku nieczynne będą przychodnie POZ, przyjmować będą izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. NFZ zapłaci za taką wizytę 45 zł. Pacjentów POZ ma przyjmować także nocna i świąteczna pomoc lekarska.

Oddziały wojewódzkie NFZ uruchomiły dla pacjentów całodobowe numery telefonów, pod którymi można uzyskać informacje, gdzie po 1 stycznia szukać pomocy medycznej w razie choroby. Niektóre numery telefonów będą czynne od godziny 8 w Nowy Rok. Telefony do oddziałów:

 • dolnośląskiego: 800 804 001;
  • lubelskiego: 800 804 003;
  • lubuskiego: (68) 328 77 77;
  • łódzkiego:(42) 275 40 30;
  • małopolskiego: 800 007 797;
  • mazowieckiego:(22) 456 74 01;
  • opolskiego: (77) 549 53 10;
  • podkarpackiego: 800 804 009;
  • podlaskiego: (85) 745 95 00;
  • pomorskiego: 800 007 796;
  • świętokrzyskiego: 800 060 213;
  • warmińsko-mazurskiego: 800 133 773.

Fundusz informuje ponadto, że pacjent, którego lekarz rodzinny zamknie gabinet po Nowym Roku, może skorzystać z innych przychodni dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Adresy poradni POZ, które po 1 stycznia będą przyjmować pacjentów, także są dostępne na stronach oddziałów NFZ. Znaleźć tam można także adresy i numery telefonów szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć oraz punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, w których pacjenci uzyskają pomoc w zastępstwie lekarza rodzinnego.

NFZ przypomina, że każdy pacjent ma prawo trzykrotnie w ciągu roku zmienić lekarza POZ. Nie obowiązuje w tym wypadku rejonizacja. Aby zapisać się do nowego gabinetu, wystarczy przy pierwszej wizycie złożyć deklarację na druku dostępnym u świadczeniodawcy (jest on też na stronie NFZ). Świadczeniodawca, u którego byliśmy wcześniej zapisani, jest zobowiązany do wydania na nasz wniosek kopii dokumentacji medycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Szpitalom braknie ponad miliard złotych Ponad 2 mld zł wynosi wartość świadczeń ponadumownych wykonanych przez szpitale i zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Rezerwa na ten cel jest o ponad połowę niższa.
Pakiet onkologiczny drastycznie wydłuży kolejki do lekarzy Money.pl ujawnia cała prawdę o planach Ministerstwa Zdrowia i powody ich przyszłego fiaska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)