Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Ministerstwo Sprawiedliwości wreszcie ujawniło projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Ma kosztować 15-20 mld zł

18
Podziel się:

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się projekt ustawy reprywatyzacyjnej firmowany przez Patryka Jakiego. Resort szacuje, że będzie ona kosztowała budżet od 10 do 15 mld zł.

Patryk Jaki jest "twarzą" nowej ustawy
Patryk Jaki jest "twarzą" nowej ustawy (Maciej Luczniewski/REPORTER/East News)

Głównym założeniem ustawy jest wprowadzenie zasady, że za utracone nieruchomości można otrzymać odszkodowanie w wysokości 20 proc. wartości, jeśli będzie ono wypłacone w formie pieniężnej. W sytuacji, gdy ktoś zdecyduje przyjąć się odszkodowanie w postaci obligacji skarbowych może liczyć na 25 proc. wartości.

Ponadto ustawa zakazuje ustanawiania kuratorów, a z roszczeniem będą mogły występować jedynie osoby z pierwszej linii pokrewieństwa i małżonkowie. Projekt uchyla możliwość zwrotu majątku osobom zmarłym lub reaktywowanym spółkom. Wszelkie sprawy reprywatyzacyjne, które będą toczyć się w chwili wejścia w życie przepisów, zostaną automatycznie umorzone i podjęte na nowo w oparciu o nowe prawo.

Zobacz także: Zobacz też, jak procesy reprywatyzacyjne "upiększyły" jeden ze stołecznych placów:

Przepisy wykluczają możliwość zwrotu nieruchomości w naturze, co oznacza, że jeśli są np. własnością Skarbu Państwa bądź samorządu terytorialnego, nie zmienią właściciela. "Dodatkowo, projektowana regulacja zakłada przejście na Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego części nieruchomości opuszczonych, których właścicieli nie ustalono od 5 grudnia 1990 r., a co za tym idzie - mienie państwowe w tym zakresie zostanie powiększone" - zapisano w uzasadnieniu.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, moc prawną stracą m.in.: dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz tzw. dekret Bieruta, nacjonalizujący warszawskie grunty. Równocześnie projekt nie obejmuje gruntów odebranych dawnym właścicielom na mocy reformy rolnej, chyba że nastąpiło ono z naruszeniem prawa.

W uzasadnieniu ustawy stwierdzono, że choć Polska jest "dawnym liderem transformacji społeczno-ustrojowej”, to pozostaje "jest ostatnim państwem byłego bloku wschodniego, które nie przeprowadziło reprywatyzacji”.

Projekt dotyczy wszystkich trzynastu komunistycznych dekretów i ustaw o nacjonalizacji majątku, a więc jego przepisy w razie wejścia w życie, mogą być stosowane na terenie całego kraju.

kraj
prawo
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Emeryt
6 lat temu
Nic nie zrobia oprocz wielkiego szumu w kol siebie-taktyka polityczna..zgarna nadza kase...a na SŁÙZBE ZDROWIA BY RATOWSC ZYCIE I ZDROWIE POLAKÓW JUZ ZABRAKLO NADZYCH PIENIĘDZY..TO JEST SKANDAL.W OGOLE SIE NIE LICZA Z LUDZMI.TYLKO WCISKAJĄ CIEMNOTE CZEGO TO PO NIE ZROBIŁO..WIEMY CZEGO NIE ZROBIŁO..ALE WY OBIECALISCIE TO SZYBKO NAPRAWIC-DOBRA ZMIANO. OSZUKALISCIE WYBORCÓW.DRUGI RAZ WAM SIE TO NIE UDA
Jan s.
6 lat temu
Minęło ponad 70 lat od zakończenia wojny Niewiem skąd znajdują się jeszcze spdkobiercy
młody
6 lat temu
Złodziejstwo i głupota z zwrotami domów w Warszawie będzie ukrócona ale czy na pewno ?
Krystyna z Mo...
6 lat temu
Sklawi o co ci chodzi złodziejstwo władz PRL i RP powinno być napietnowane i wyrównane dla prawowitych włascicieli i tylko Polaków
JUNIORKA
6 lat temu
KASA JEDYNIE ZA DOMY NIEZNISZCZONE W CZASIE WOJNY