Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mistrale dla Rosji. Francuski minister: Mogą ich nigdy nie otrzymać

0
Podziel się:

W reakcji na te słowa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Paryż musi wypełnić swoje zobowiązania.

Mistrale dla Rosji. Francuski minister: Mogą ich nigdy nie otrzymać
(wikipedia/CC BY-SA 3.0/Pymouss)
bFfwFvcR

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian (na zdjęciu) powiedział, że okręty desantowe mogą nigdy nie zostać dostarczone Rosji. W reakcji na te słowa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Paryż musi wypełnić swoje zobowiązania.

Le Drian powiedział w telewizji BFM, że zamówione przez rosyjskie władze we francuskiej stoczni mistrale mogą nigdy nie zostać dostarczone Rosji, jeśli sytuacja na Ukrainie nie ulegnie zmianie. _ Rosjanie muszą sobie z tego zdawać sprawę _ - powiedział minister, nie rozwijając dalej tematu.

Na te słowa zareagował Ławrow. _ - Mam już dosyć tego tematu. Tu chodzi o reputację Francji. (Francuzi - red.) muszą wypełnić wszystkie swoje zobowiązania wynikające z umowy _ - podkreślił szef rosyjskiego MSZ, który uczestniczył w Bazylei w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw OBWE.

bFfwFvcT

W zeszłym tygodniu prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu desantowego typu Mistral. Hollande _ za stosowne uznał zawieszenie do odwołania _ zezwolenia na dostawę okrętu.

Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch mistrali Francja podpisała w 2011 roku. We wrześniu Hollande połączył przekazanie wybudowanego już pierwszego okrętu o nazwie _ Władywostok _ z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pierwotnie okręt miał być dostarczony w październiku.

Pod koniec października Moskwa ogłosiła, że otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszej jednostki. Francja zdementowała te doniesienia; zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę okrętów Yves'a Destefanisa, który przesłał Rosjanom zaproszenie.

Jeśli Francja wycofa się z transakcji, będzie musiała zapłacić Rosjanom wysokie kary. Zarazem, na początku listopada rosyjskie media podały, że Francja może odłożyć przekazanie pierwszego mistrala jeszcze o trzy miesiące nie łamiąc warunków kontraktu.

bFfwFvcZ
Czytaj więcej w Money.pl
Stoltenberg: NATO nadal otwarte dla Ukrainy Podkreślił, że polityka otwartości Sojuszu dobrze się sprawdziła w ciągu ostatnich 20 lat.
NATO: Rosyjskie samoloty coraz groźniejsze W przestrzeni Unii Europejskiej przechwycono w tym roku 400 rosyjskich maszyn.
Zawiesili broń, a każdego dnia ginie 13 osób Za naszą wschodnią granicą każdego dnia ginie średnio 13 osób.
bFfwFvdu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)