Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mobbing. Co zrobić aby się przed nim obronić?

0
Podziel się:

Afera z udziałem znanego dziennikarza zwraca uwagę na istniejący, a często skrywany problem.

Mobbing. Co zrobić aby się przed nim obronić?
(Fotolia)

Afera ujawniona przez tygodnik _ Wprost _ i związana ze znanym prezenterem telewizyjnym, sprawiła, że coraz głośniej o mobbingu. Eksperci radzą, jak walczyć z tym zjawiskiem

Firmom rujnuje wizerunek, a pracownikom zdrowie. Zdaniem specjalistów mobbing i dyskryminacja w miejscu pracy mogą przynieść wiele szkód - czego przykładem jest afera medialna wokół znanego dziennikarza Kamila Durczoka, który według tygodnika Wprost, miał molestować i stosować mobbing wobec podległych mu pracownic stacji.

Jadwiga Piekarska, prezes Stowarzyszenia Antymobbingowego imienia Barbary Grabowskiej podkreśla, że mobbing długo może pozostawać nieujawniony, bo to osoba poddawana przemocy musi wykazać, że jej doświadczyła. Ta osoba zazwyczaj nie zauważa od razu, że jej traktowanie staje się mobbingiem. Nie jest zatem przygotowana do gromadzenia dowodów.

_ Zanim zacznie zbierać odpowiednie dowody, które muszą być bezsporne, to upływa czas. A potem, kiedy zachoruje w związku z mobbingiem, prześladowaniem - to tego czasu na zebranie dowodów już nie ma. To są sprawy niezwykle trudne, a nasze prawo mało chroni pracownika _ - powiedziała ekspertka.

Jadwiga Piekarska zaznacza, że brak ochrony przejawia się choćby w tym, że pracownik, który wystąpi przeciwko pracodawcy w związku z mobbingiem - nie jest zabezpieczony przed zwolnieniem z pracy.

Inaczej jest w przypadku molestowania seksualnego, które jest traktowane jako forma dyskryminacji. Tu pracownik zgłaszający sprawę jest chroniony przed wypowiedzeniem.
Aleksandra Kuzaj, z firmy Projekt Antymobbing podkreśla, że pracodawcom opłaca się nie tolerować przemocy w pracy - i reagować na świadczące o tym sygnały. Jak mówi - w portalach społecznościowych jest głośno na temat czarnych list pracodawców.

_ Choć można poddawać w wątpliwość wiarygodność niektórych wpisów - nie zmienia to faktu, że pracownicy szukają takich informacji , dzielą się nimi i wypowiadają się na temat tego, gdzie warto pracować, a u kogo jest się źle traktowanym - powiedziała specjalistka . _Aleksandra Kuzaj uważa, że pracodawcy we własnym interesie powinni zapobiegać mobbingowi i dyskryminacji. Najprościej to zrobić wdrażając procedury przeciwdziałające wszystkim formom dyskryminacji, i zapoznając z nimi pracowników.

_ _

Obie specjalistki podkreślają, że sytuacja osób doświadczających jakichkolwiek form przemocy w pracy jest trudna i warto wtedy szukać pomocy, nie pozostawać samemu z tym problemem. Trzeba o sytuacji powiedzieć bliskim i dokumentować wydarzenia związane z dyskryminacją lub mobbingiem.

_ Zachowywać maile, dokumenty płacowe i inne, które później ewentualnie mogą potwierdzić przed sądem fakt doświadczania przemocy lub dyskryminacji w pracy. Warto też korzystać z pomocy prawnej i psychologicznej _ - zaznaczają ekspertki.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)