Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojsko
06.08.2016 13:20

Modernizacja armii. Wiceszef MON: Prowadzimy wiele międzynarodowych rozmów

Śmigłowce uderzeniowe, bojowe wozy piechoty oraz następcy współcześnie używanych czołgów - to najważniejsze programy, w sprawie których MON prowadzi rozmowy o różnego rodzaju współpracy międzynarodowej - informuje wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Kownacki, któremu w MON podlegają sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją armii oraz zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego poinformował, że przedsięwzięć, w których ministerstwo prowadzi międzynarodowe rozmowy, jest sporo.

Wśród najważniejszych wymienił śmigłowce uderzeniowe - program Kruk, bojowe wozy piechoty - program Borsuk oraz wozy wsparcia bezpośredniego, które mają zastąpić współcześnie używane czołgi - program Gepard.

- Śmigłowce uderzeniowe, kwestia bojowych wozów piechoty, wozów wsparcia bojowego, program Gepard, Borsuk - to są elementy, o których rozmawiamy z różnymi partnerami i o różnego rodzaju współpracy międzynarodowej. Chciałbym, żeby z niej coś wyszło. Oczywiście nie zawsze to się uda - powiedział wiceminister.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, w której sprawie rozmowy są najbardziej zaawansowane. Powiedział jedynie, że część rozmów toczy się na poziomie rządów, a część na poziomie przedsiębiorstw.

- Warto zawsze analizować każde przedsięwzięcie. Mam w pamięci kilka takich, w których nie wzięliśmy udziału i dzisiaj co najwyżej możemy kupować sprzęt, a moglibyśmy go produkować dla innych państw - powiedział Kownacki.

Wśród korzyści ze współpracy międzynarodowej wiceszef MON wymienił pozyskanie technologii oraz doświadczenia zagranicznych podmiotów. - Ważny jest dla nas interes ekonomiczny, interes polskich sił zbrojnych i Polskiej Grupy Zbrojeniowej czy innych przedsiębiorstw z rynku zbrojeniowego, które mogą z tego odnieść korzyści - dodał.

Pod koniec lipca w rozmowie z portalem Defense News szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że ministerstwo prowadzi rozmowy o produkcji nowego czołgu we współpracy z Niemcami i Francją. Taki projekt chcą rozwijać spółki Nexter z Francji i Krauss-Maffei Wegmann z Niemiec. Pod koniec 2015 r. podpisały one umowę o fuzji.

W marcu Kownacki mówił, że w przypadku nowych bojowych wozów piechoty "rodzi się możliwość potencjalnej współpracy np. z Czechami". Pojazd taki w Polsce opracowuje konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola, która jest spółką należącą do PGZ.

Za poprzedniego rządu MON rozważało wspólny z innymi krajami NATO zakup okrętów podwodnych. Wymieniano wówczas Norwegię i Holandię.

Obecnie w MON trwają prace nad redefinicją aktualnie realizowanego planu modernizacji technicznej. Do priorytetowych obszarów rozwoju w larach 2017-19 zaliczono obronę powietrzną, modernizację Marynarki Wojennej, działania w cyberprzestrzeni, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obronę terytorialną. Projekt planu ma być gotowy w połowie września.

Tagi: wojsko, uzbrojenie, mon, kownacki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2016

szer.pchor.w stanie spoczynkuRaczej polowe konfesjonały,kropidła z dużym bakiem i opłatek w puszkach.Manewry w czytaniu apelu smoleńskiego.

07-08-2016

Polacy PLBrawo PIS i panie A. Macierewicz tak trzymać i cała naprzód wszyscy rdzenni Polacy są z wami !. Pozdrowienia dla Polskiego Rządu i pana Prezydenta ~

07-08-2016

strach się baćna rogatkach każdego miasta pomnik koczora na koniu z szabelką !!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (207)